1390/07/02

"استیون ویلسون و نگاهی به آلبوم رحمت برای غرق شدن"

نویسنده: بردیا برجسته نژاد

باور کنید که «استیون ویلسون» Steven Wilson یک ومپایر است! مگر می‌شود که چنین مهارت و تجربه‌ای در یک آدم 43 ساله بگنجد؟ و البته این را هم بگویم که اگر جایی شنیدید هر روز زندگی ویلسون 48 ساعت دارد تعجب نکنید! او یک شاهکار در موسیقی پراگرسیو راک دارد به اسم پورکوپاین تری و در کنارش همزمان چهار پروژه‎‌ی دیگر را در کنار فعالیت انفرادی‌اش پیش می‌برد.

حتماً خاطرتان است که سال 2008 ویلسون اولین آلبوم انفرادی‌اش را با عنوان «شورشیان» Insurgentes منتشر کرد. بعد از آن ویلسون غرق در پروژه‌های مختلف و گوناگونی شد: آلبوم آخر پورکوپاین تری یعنی «سانحه» The Incident را در سال 2009 و سومین آلبوم بلکفید با نام «به دی‌ان‌ای من خوش آمدی» Welcome to My DNA در سال 2011. اما فقط این نبود. ویلسون به همراه مایکل اکرفلت، رهبر گروه اوپت پروژه‌ی جدیدی به نام «استورم کوروژن» Storm Corrosion را راه‌اندازی کرد. ششمین مجموعه سینگل خود در سال 2010 را به بازار داد و در کنار تمام این‌ها در آلبوم‌های جدید اینجینیرز، اویو گفن، آناتما، اورفند لند، پندولوم و اوپت نیز به عنوان میکسر یا هنرمند مهمان حاضر شد. و البته در آخر این یک مورد را هم اضافه کنید: ریمستر کردن پنج آلبوم قدیمی گروه کینگ کریمسون برای انتشار مجدد!

استیون ویلسون

اواخر سال 2010 بود که استیون ویلسون اعلام کرد کار بر روی دومین آلبوم انفرادی خود با عنوان «رحمت برای غرق شدن» Grace for Drowning را آغاز کرده است. ویلسون می‌گوید: «آلبوم شورشیان قدم مهمی در جهت رسیدن به تجربه‌ی تازه‌ای برایم بود. اما این آلبوم جدید برای من نقطه‌ی شروع به حساب می‌آید. برای من دوران طلایی موسیقی اواخر دهه 60 و اوایل دهه 70 است. زمانی که یک آلبوم تبدیل به اولین جلوه‌ی هنرمندانه می‌شد. زمانی که که موسیقیدانان خود را از بند موسیقی سه دقیقه‌ای پاپ آزاد می‌کردند و مخصوصاً با ترسیم موسیقی جز و کلاسیک به سایکدلیک می‌پیوستند و در صدا و صوت سفر می‌کردند. با در نظر گرفتن این مسئله آلبوم جدید من بیعتی با آن آلبوم‌هاست. اینجا همه چیز وجود دارد، از تمهای انیو موریکونه در ساخت موسیقی فیلم تا موسیقی کُر، از قطعات پیانو تا آهنگ 23 دقیقه‌ای پراگرسیو جز. این بار من از چند هنرمند موسیقی جز، که در ریمیکس کردن کارهای کینگ کریمسون با آنها آشنا شدم، هم کمک گرفته‌ام»

در کنار نسخه‌ی اصلی، آلبوم بصورت ویژه در نسخه‌ی بلو-ری به همراه موسیقی 5.1 ساروند و تصاویر گرافیکی و ویدئو برای هر آهنگ منتشر خواهد شد تا اسم این اثر به عنوان اولین آلبوم راک تاریخ موسیقی که بصورت Blu-Ray Video Disc ضبط شده است ثبت شود. همچنین این نسخه با کتابچه‌ای در 120 صفحه حاوی عکس‌ها، دست‌نوشته‌ها و ترانه‌ی آهنگ‌ها نیز همراه است. نسخه‌ی اصلی با مدت 84 دقیقه در دو سی‌دی منتشر خواهد شد.

در این اثر شما با استثنایی‌ترین و جاه‌طلبانه‌ترین اثر استیون ویلسون تا به امروز مواجه خواهید بود. این طور که مشخص است افکار و احساسات در درون او به جای کلمات با اصوات تعریف شده‌اند! ویلسون علاقه‌ی خاصی دارد که کارهای گوناگونش از هم تفکیک و جداپذیر باشند. حالا همان حرکت، به شکلی کاملا منسجم‌تر، در آلبوم انفرادی جدید او نمایان است. ویلسون در پورکوپاین تری یک اعجوبه‌ی پراگرسیو راک است، با موسیقی منحصر به فردی که خشونت خود را کنترل می‌کند و با وجود آن که هر از گاهی به امبینت هم سری می‌زند، اما کاملاً ساختارش مشخص است. بلکفیلد چیزی ما بین آرت راک و پاپ راک در نوسان است و البته خط مشی اصلی خود را از اویو گفن می‌گیرد. آهنگ‌هایی با مدت زمان کوتاه، زیبا و بدون پیچیدگی. آی‌ای‌ام و دیگر پروژه‌های کوچک ویلسون به طور کامل صرف امبینت و الکترونیک می‌شوند (همان چیزی که پورکوپاین تری در مجموعه‌های جانبی خود دارد) اما حالا ویلسون با آلبوم رحمت برای غرق شدن وارد فضای جدیدی می‌شود. فضایی که گرچه هیچ کدام از پروژه‌های قبلی نیست، اما ترکیبی از تمامی آنهاست. شما در استیون ویلسون ِ سولو، با وجه دیگری از شخصیت او روبرو خواهید بود.

استیون ویلسون

آلبوم جدید به وضوح تاثیر ویژه‌ای از موسیقی جز گرفته است. در اینجا در کنار تمام پست‌های مشخص، وار گیتار (Warr Guitar: گیتاری با 12 سیم که با وجود انعطاف‌پذیری کم بسیار در نوازندگی بصورت تپینگ با دو دست کاربرد دارد)، فلوت، ساکسیفون، کلارینت و البته ارکستر زهی و گروه کر لندن را هم خواهید داشت. آلبوم با یک لالایی کودکانه به اسم رحمت برای غرق شدن آغاز و با آهنگ بعدی، «فرقه‌ای» Sectarian همراه می‌شود، آهنگی که فقط یک پیام دارد: تو با یک مجموعه‌ی جز مواجه هستی! 10 دقیقه از آلبوم گذشته و هنوز صدای ویلسون را نشنیده‌ایم! آهنگ سوم «تغییر شکل بده تا شکل یک ستاره شوی» Deform to Form a Star یکی از همان نشانه‌های تاثیر موسیقی دهه 70 است که با صدای جادویی کلارینت غوغا می‌کند. در آهنگ چهارم «هیچ بخشی از من» No Part of Me با پدیده‌ای خارق‌العاده مواجه خواهید شد. آهنگی دو بخشی که می‌توان ردپایی از «رها» Abandoner از آلبوم شورشیان را در آن یافت. آهنگ پنجم «پست کارت» Postcard با سولوی پیانو کمی به سمت بلکفیلد نزدیک است. ترک ششم «مقدمه‌ی مهاجم» Raider Prelude شما را به اشتباه نندازد! همچنان در حال شنیدن استیون ویلسون هستید، هر چند چیزی که به گوش می‌رسد موسیقی سنگین کُر در فضایی کاملا گوتیک با حال و هوای موسیقی فیلم است. این آهنگ همان طور که از اسمش پیداست یک مقدمه‌ی دو دقیقه‌ای برای طولانی‌ترین آهنگ آلبوم «مهاجم 2» Raider II در اواسط سی‌دی دوم است. ترک هفتم «باقیمانده‌ی سگ سیاه» Remainder the Black Dog آخرین آهنگ از سی‌دی اول، با فضایی وهم‌آلود، موسیقی جز را با اکسپریمنتال ترکیب کرده و به همراه افکت‌های روی صدای ویلسون به سادگی شما را می‌ترساند. اینجاست که هر سازی را سولو خواهید شنید که فلوت نقش اصلی را در این میان ایفا می‎کند.

استیون ویلسون

اولین آهنگ از سی‌دی دوم، «دختر زیبا» Belle De Jour، انگاری قرار است استراحتی برایتان باشد بین دو مجموعه. موسیقی لطیف با سولوی گیتار آکوستیک و دخالت‌های ریز و درشت ارکسترال. آهنگ دوم «شاخص» Index را شوخی نگیرید! به مارش درامز  الکترونیک دقت کنید، به قاطی شدنش با افکت‌های عجیب و غریب، به شیوه‌ی خواندن ویلسون، به دخالت سازهای زهی و به جادوئی که دارد رخ می‌دهد. «ترک یک» Track One کمی مانند آهنگ فرقه‌ای (دومین آهنگ از سی‌دی اول) مریض به نظر می‌رسد! فضایی دوگانه که تغییر فاز ناگهانی‌اش، پرت‌تان می‌کند از تاریکی به روشنایی و این دوست‌داشتنی و لذت‌بخش است. می‌رسیم به آهنگ چهارم، مهاجم 2. این آهنگ خودش یک آلبوم است! همه چیز را می‌توانید در آن پیدا کنید: روحانی می‌شود، شیطانی می‌شود، بالا می‌رود، پایین می‌آید، گروه کر می‌خوانند، سازهای زهی فریاد می‌زنند، فلوت کنترل را در اختیار می‌گیرد و با پیانو موسیقی جز را پیش می‌برد، گیتار می‌آید و فلوت را کنار می‌زند و قدرت راک را نشان می‌دهد و ویلسون ناگهان با صدای ملایم و آرام خود شروع به خواندن می‌کند و دوباره برای چند دقیقه ناپدید می‌شود. خلاصه بگویم: شما در اینجا با انقلابی حیرت‌انگیز مواجه هستید! آخرین آهنگ این مجموعه، «مثل گرد و غبار که از چشمم پاک کردم» Like Dust I Have Cleared from My Eye، با آن سولوی الکتریک گیتار، بیشتر شبیه یک شب بخیر یا خداحافظی است. با این آهنگ انگار که ویلسون ایستاده و برایتان دست تکان می‌دهد. خسته نباشید! شما یک مجموعه‌ی طولانی که به هیچ وجه خسته‌کننده نیست را پشت سر گذاشته‌اید. مجموعه‌ای که با یک لالایی شروع و با یک شب بخیر به اتمام رسیده است.

استیون ویلسون

نکته‌ی مهمی که در رحمت برای غرق شدن وجود دارد تفاوت خاص و ویژه‌ی موسیقی متال آن با کارهای پورکوپاین تری است. همانطور که حتماً متوجه شده‌اید بسیاری از صداها و سولوهایی که در این آلبوم می‌شنوید زائیده‌ی گیتار نیستند. ویلسون در این مورد می‌گوید «به گمانم جشن موسیقی متال دیگر برای من به پایان رسیده است». به گفته‌ی برایان ریسمن (منتقد موسیقی) این آلبوم تاثیر مشخصی از کارهای برایان اینو، گانگ، یونیورس زیرو و کینگ کریمسون گرفته است، و البته ویلسون تاثیر از دو تای آخر را تائید می‌کند و می‌گوید: «‌گروه «یونیورس زیرو» Univers Zero با سازهای آکوستیک موسیقی متال خلق می‌کند، بدون آن که تظاهر به متال کند. مثل کارهای اولیه کینگ کریمسون. آنها به شما نشان می‌دهند که برای متال بودن خلق فضای تاریک کافی‌ست و نیازی نیست حتماً آن فضا با گیتار ایجاد شود. آلبوم شورشیان تاثیر گرفته از عشقم به موسیقی پست پانک دهه 80 بود و من از جوی دیویژن و کیور که در آن زمان گوش می‌کردم تاثیر گرفته بودم. اما در آلبوم جدید عشق من به موسیقی پراگرسیو دهه 70 با رویکردی به راک و جز کاملاً نمایان است. مهمترین نکته‌ی این آلبوم همین خواهد بود که هنرمندان موسیقی جز برایتان راک می‌نوازند!»

استیون ویلسون با این آلبوم دوباره تاکید می‌کند که نظیرش در موسیقی راک پیدا نمی‌شود و همچنان آمده تا مخاطبینش را غافلگیر کند.

1 دیدگاه

س
سیاوش مهرادمنش
۱۴۰۱/۱۱/۱۲ ۲۰:۵۳:۱۶
سپاس از تحلیل و متن جذاب و درستت. خسته نباشی.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست‌های مرتبط

Post
استیون ویلسون و کنسرت استانبول
1395/02/25

دختر چهره‌ی معصوم و لبخند زیبایی داشت. پوستش تیره بود، موهای فرفری‌ بلندش را می‌کشید تا پشت سرش و با یک کش ساده می‌بست. تمام اینها اما غم و درد او را پنهان نمی‌کرد. مادرش را وقتی فقط 11 سال داشت از دست داده بود. 16 سال داشت که مدرسه را ترک و کار را آغاز کرد. چندین شغل عوض کرد تا اینکه شرایط به شکلی رقم خورد که در 36 سالگی، یعنی سال 2001، پدر و چهار خواهر بزرگترش را ترک کرد و به یکی از انجمن‌های مبارزه با خشونت پناه برد.

Post
استیون ویلسون و بررسی آلبوم چهار و نیم
1394/03/11

تا به امروز و در طی این ده سال آنقدر از «استیون ویلسون» Steven Wilson نوشته‌ام که هم خواندنش در مقدمه‌ی این پست برای شما خسته کننده است و هم نوشتنش برای من تکراری. استیون ویلسون، ستاره‌ی بی‌بدیل آسمان موسیقی پراگرسیو راک حال حاضر دنیا، هنرمند 48 ساله‌ی انگلیسی، مغز متفکر گروه‌ها و پروژه‌های مختلف است.

Post
پینک فلوید و نگاهی به آلبوم رودخانه‌ی بی‌پایان‌
1393/08/28

پینک فلوید، پرآوازه‌ترین و یکی از تاثیرگذارترین گروه‌های تاریخ موسیقی راک است. برای همین شاید صحبت از سابقه‌ی آنها، هنرشان و مسیری را که طی کرده‌اند تا به اینجا رسیده‌اند ضرورتی نداشته باشد. شاید بهتر باشد بجای مقدمه چینی‌های معمول قبل از آنکه بخواهیم به انتشار جدیدترین آلبوم گروه انگلیسی پینک فلوید بپردازیم، کمی در مورد تاریخچه‌ی اعضای تشکیل دهنده‌ی آن و روابطشان حرف بزنیم.

Post
الن پارسونز پراجکت و معرفی آلبوم دفاع سیسیلی
1393/01/21

می‌خواهم برای‌تان داستان جالبی از انتشار یک آلبوم را تعریف کنم! گروه «الن پارسونز پراجکت»The Alan Parsons Project یکی از آن پروژه‌های تکرارنشدنی موسیقی در ژانر آرت راک و پراگرسیو است. این گروه با مرکزیت دو اعجوبه به نامهای الن پارسونز و اریک ولفسان فعالیت خود را در سال 1975 آغاز کرد و با کمک و همکاری بیش از 30 هنرمند مطرح آن زمان توانست تبدیل به یکی از موفق‌ترین پروژه‌های دهه هفتاد و هشتاد انگلستان شود.

Post
آر پی دبلیو ال و انتشار لایو آلبوم یک نمایش فراتر از انسان و زمان
1392/08/19

در سال 1997 چهار موزیسین گرد هم آمدند، حرف اول اسم‌شان را کنار هم گذاشتند و گروهی را پایه‌گذاری کردند که در ابتدا قصدشان کاور کردن آهنگ‌های پینک فلوید بود، اما امروز یکی از بهترین گروه‌های پراگرسیو راک آلمان به حساب می‌آیند.

Post
دوین تاونسند و انتشار لایو آلبوم سیرک شبکیه
1392/08/19

دیوانه‌ای به اسم «دوین تاونسند» Devin Townsend که یک هنرمند صاحب‌نام کانادایی‌ست، تصمیم گرفت در سال 2012 و در شهر لندن، 20 سال فعالیت هنری خود را در قالب یک اجرای یک شبه به روی صحنه ببرد.

Post
لانگ دیستنس کالینگ و انتشار آلبوم طغیان درون
1391/12/16

در این چند سال پست راک به دلیل برخی ویژگی‌ها به شدت مورد توجه موزیسین‌های جدید قرار گرفته است و به طبع آن از در و دیوار گروه‌های پست راک بر روی زمین پهناور موسیقی می‌ریزند؛ طوری که دیگر نمی‌توان گفت مثل قارچ گروه پست راک می‌روید، بلکه باید گفت قارچ‌ها مانند گروه‌های پست راک سبز می‌شوند!

Post
ریورساید و نگاهی به آلبوم زیارتگاه بردگان نسل نو
1391/11/08

یک تیم آشپزی لهستانی را تجسم کنید که تازه‌ترین مواد اولیه‌ی موسیقی پراگرسیو راک را از گروه پورکوپاین تری گرفته، کمی چاشنی خشم گروه اوپت به آن اضافه کرده، آنها را در آشپزخانه‌ی حال و هوای گروه تول، روی اجاق‌گاز سازبندی گروه دریم تیتر طبخ کرده و در نهایت آن را برای‌تان با نوشیدنی قدیمی و اصیل گروه پینک فلوید سرو کرده است.

Post
استیون ویلسون و نگاهی به آلبوم زاغکی که از خواندن سر باز زد
1391/11/03

آنقدر از استیون ویلسون گفته‌ام که هر حرف جدیدی یکی از همان حرفهای قدیمی‌ست. مرد همه فن حریف دنیای موسیقی، در 46 سالگی و در آستانه‌ی 30 ساله شدن دوران فعالیت هنری‌اش، آنقدر تجربه‌های گوناگون در کارنامه‌ موسیقی خود دارد که نه تنها می‌توان از او به عنوان یک جریان‌ساز نام برد، بلکه حالا او خودش تبدیل به یک جریان شده است.

Post
آرکایو و نگاهی به آلبوم با ما تا وقتیکه بمیری
1391/06/02

بالاخره جدیدترین ساخته‌ی «آرکایو» Archive با عنوان «با ما تا وقتیکه بمیری» With Us Until You’re Dead چند روز زودتر از زمان انتشار رسمی در فضای اینترنت پخش شد. آرکایو را می‌توان یکی از بی‌ثبات‌ترین گروه‌های موسیقی از لحاظ ژانر دانست.

Post
راش و نگاهی به آلبوم فرشته‌های کوکی
1391/03/16

اگر بگوییم گروه کانادایی «راش» Rush یکی از هیولاهای تاریخ موسیقی راک و متال است، بیراه نگفته‌ایم. سابقه‌ی 40 ساله‌ی این گروه و برگزاری تورهای عظیم و خلاقانه‌شان باعث شده که هر سه عضو اصلی گروه و ترکیبشان در قالب راش بدل به یکی از تاثیرگذارترین‌های تاریخ موسیقی راک و متال بشوند.

Post
قطارها، دخترکان و قاتلین، نوشته‌ای بر کنسرت استیون ویلسون در بروکسل
1391/02/30

درون مکعب بتنی آکوستیک سالن AB بروکسل و در حضور مردمانی که منتظر آغاز کنسرت در گوشه و کنار آواره‌اند و دستگاه‌های مخوف پخش غول‌آسا و حتی آویزان از سقف، پرده‌ی نمایش بسیار نازکی از سقف آویزان است که بین صحنه و تماشاگران را مرز انداخته، تا بر آن تصویر پخش کنند.

Post
شاعرانه‌ی عقیم گیلاس‌ها، نوشته‌ای بر کنسرت آناتما در بلژیک
1391/02/28

قبل از آنکه کسی به محل برگزاری کنسرت بیاید، من آنجا بودم. روبرویم و در محوطه یک جفت درخت گیلاس تازه گل‌داده‌ای بود که به بهانه‌ی باد، تن تراشیده‌ی خرامیده‌اش را اغواگری می‌کرد. عبای کلمات فارسی به خود پیچیده، درخت را می‌نوشتم. همان درخت که ناگهان دنی کاوانا پیدایش شد و بازیگوشانه سوژه‌ی عکاسی‌اش‌ کرد.

Post
فلایینگ کالرز و انتشار اولین آلبوم‌شان
1391/02/16

مایک پورتنوی یکی از خارق‌العاده‌ترین درامرهای حال حاضر دنیاست. او به مدت 25 سال یکی از اعضای اصلی گروه «دریم تیتر» Dream Theater بود و جدا از درامز، در کنار جان پتروچی شش آلبوم این گروه را تهیه کرد و لیریکس هم برای آنها نوشت.

Post
او اس آی و نگاهی به آلبوم رعد آتش‌افروز
1391/01/09

گروه آمریکایی «او اس آی» OSI از آن دست گروه‌هایی‌ست که نمی‌توان آن را زیاد جدی گرفت! اعضای گروه هر کدام بیشتر از آن چیزی که برای OSI وقت بگذراند، درگیر پروژه‌های شخصی و فعالیت‌های جنبی خودشان هستند.

Post
آناتما و نگاهی به آلبوم سیستم‌های آب و هوایی
1390/12/23

یک ماه زودتر از آن چیزی که انتظار می‌رفت آخرین آلبوم «آناتما» Anathema به دست طرفدارانش رسید. حالا آناتما بعد از یک خواب هفت ساله در سومین سال پیاپی اثر تازه‌ای را منتشر می‌کند: سه مجموعه در سه سال و این اتفاق چیز جدیدی در سابقه‌ی گروه نیست.

Post
اوپت و نگاهی به آلبوم میراث
1390/06/15

احتمالا شما هم با من هم عقیده باشید که «اوپت» Opeth یکی از نوابغ موسیقی پراگرسیو راک حال حاضر دنیاست. این گروه سوئدی که در سال 1990 توسط مایکل اکرفلت تاسیس شد با اولین آلبومش، «ارکید» Orchid در سال 1995 با قدرت و اقتدار تمام وارد دنیای بی‌ربط موسیقی بلک متال و دث متال شد، بطوریکه تحسین منتقدین را به شدت بر انگیخت.

Post
آناتما و انتشار مجموعه‌ی سقوط عمیق‌تر
1390/06/11

فقط یک سال از انتشار آلبوم جنجالی «اینجا هستیم چون اینجا هستیم» We’re Here Because We’re Here گذشته است که «آناتما» Anathema برای بار دیگر طرفداران خود را غافلگیر می‌کند.

Post
مادلین پیرو و انتشار آلبوم ایستادن روی پشت بام
1390/03/22

دختر بچه‌ای را تصور کنید که در یک خانواده هیپی به دنیا آمده است. پدرش موسیقی جز قدیمی گوش می‌کند و مادرش هم یوکللی می‌نوازد. این دختر بچه که هم موسیقی جز را به خوبی می‌شناسد و هم در حد خودش نوازندگی می‌داند، در 13 سالگی بعد از آنکه پدر و مادرش از هم جدا می‌شوند به دنبال مادر از نیویورک به پاریس می‌رود.

Post
هیو لاری و انتشار آلبوم بگذار حرف بزنند
1390/02/01

«هیو لاری» Hugh Laurie یک انگلیسی اصل جنس است که با چهره و لهجه و رفتار و حرکات و هنر انگلیسی خود تبدیل به یکی هنرمندان شاخص این کشور در دنیا شده است. تمام کارهای او را بگذارید کنار، هفت سال است که هیو لاری در نقش دکتر هاوس در سریال «هاوس» House می‌درخشد و نامزد می‌شود و جایزه دریافت می‌کند.

Post
بلکفیلد و انتشار آلبوم به دی‌ان‌ای من خوش آمدی
1390/01/06

استیون ویلسون، رهبر و مغز متفکر گروه پورکوپاین تری، خودش به اندازه‌ی یک دنیا موسیقی است. ویلسون برای من نمادی از «ذهن استوار بر ملودی» است که دنیا را از دریچه‌‌ی ویژه‌ای می‌بیند، که خودش هر از گاهی جهانی خلق می‌کند و مخاطبینش را پشت پنجره می‌نشاند تا از مشاهده آن لبریز و سرمست شوند.

Post
آموس لی و انتشار آلبوم ناقوس ماموریت
1389/10/27

اولین بار پنج سال پیش، وقتی «آموس لی» Amos Lee اولین آلبومش را منتشر کرد با او و موسیقی‌اش آشنا شدم. جدا از اینکه به شخصه علاقه خاصی به موسیقی فولک جز داشتم، دو نکته‌ی دیگر نیز باعث شد تا آلبوم این هنرمند تازه کار را بشنوم:

Post
لونتیک سول و انتشار آلبوم لونتیک سول 2
1389/08/04

ماریوس دودا، یکه و تنها، بعنوان پرچمدار شاخه‌ای از موسیقی پراگرسیو راک اروپایی شناخته می‌شود و بواسطه نوع ترانه‌ها، ملودی‌ها، استفاده از سازها و نوع و شیوه‌ی خوانندگی، موفق شده شهرت فراوانی در موسیقی راک و متال بدست بیاورد.

Post
شده و انتشار سرباز عشق
1388/11/22

باورش سخت است! اما بالاخره بعد از گذشت 10 سال «شده» Sade آلبوم جدیدش را منتشر کرد. اثر قبلی او، «صخره‌ی عشاق» Lovers Rock، یکی از بهترین آلبوم‌هایی‌ست که در زندگی‌ام شنیده‌ام! باور کنید، با شنیدن این آلبوم می‌توانید از عمق وجودتون، حتی بدون داشتن معشوق، عاشق شوید!

در حال بارگزاری..