1390/03/25

"بهترین آهنگ‌های راک در مورد پدر"

نویسنده: بردیا برجسته نژاد

روز پدر در اکثر کشورها مصادف است با سومین یکشنبه‌ی ماه ژوئن. جالب است که امسال روز پدر در ایران (با اختلاف سه روز) هم‌زمان شده است با این مناسبت. در همین راستا سایت موسیقی About به تازگی اقدام به معرفی 10 آهنگ برتر موسیقی راک در رابطه با پدر کرده است.

در این پست، بدون شماره‌گذاری و اولویت‌بندی، به آنها و جریان پشت‌شان نگاهی می‌اندازیم.

گرین دی Green Day

آهنگ وقتی که سپتامبر تمام شد بیدارم کن از گرین دی

به نظر من «احمق آمریکایی» American Idiot محصول سال 2004 بهترین آلبومی‌ست که تا به امروز «گرین دی» Green Day منتشر کرده است. «وقتی که سپتامبر تمام شد بیدارم کن» Wake Me Up When September Ends یکی از بهترین آهنگ‌های این آلبوم، مضمونی ضد جنگ دارد. ویدئوی این آهنگ به رابطه‌ی عاشقانه دختر و پسری بر می‌گردد که بخاطر اعزام پسر به جنگ عراق تبدیل به فاجعه‌ای برای هر دو می‌شود. این آهنگ هم مانند آهنگ احمق آمریکایی جنگ و به خصوص جنگ عراق را به نقد می‌کشد. اما شاید کمتر کسی بداند که این آهنگ در اصل برای پدر بیلی جو آرمسترانگ، رهبر گروه گرین دی، که در کودکی او بر اثر سرطان مری فوت کرده بود، نوشته شده است. بیلی جو ترجیح می‌دهد توضیح زیادی در مورد این آهنگ ندهد، اما حزن و اندوه صدایش را می توانید در این آهنگ حس کنید که با وجود گذشت سال‌ها هنوز یاد پدر برایش زنده مانده است.

گلسوگاس Glasvegas

آهنگ پدر رفته از گلسوگاس

گروه اسکاتلندی «گلسوگاس» Glasvegas در اولین آلبومش در سال 2008 یک آهنگ شاکی و ناراحت دارد به اسم «پدر رفته» Daddy’s Gone که جیمز الن، خواننده گروه، از دوران کودکی خود می‌خواند. او از پدری می‌گوید که آنها را ترک کرده است. الن از کینه‌ای حرف می‌زند که از آن دوران در وجودش باقی مانده  و با خودش پیمان می‌بندد که وقتی بزرگ شد از پدرش انتقام بگیرد، به این شکل که می‌خواهد تمام تلاش خود را بکند که در آینده مردی بهتر از پدرش باشد، بهتر از تمام چیزی که پدرش می‌توانسته. هرچند این آهنگ چندان مناسبتی با روز پدر ندارد، اما بخاطر محور بودن پدر در این لیست قرار گرفته است.

جینز ادیکشن Jane’s Addiction

آهنگ یک پدر داشتم از جینز ادیکشن

آهنگ «یک پدر داشتم» Had a Dad از آلبوم «هیچ چیز غافلگیرکننده نیست» Nothing’s Shocking محصول 1988 یکی از همان آهنگ‌های «جینز ادیکشن» Jane’s Addiction است که سبک و سیاق عثبی و پر تنش آنها را در خود دارد. پری فارل با همان صدای ناراحت خود از پدری می‌گوید که او را در کودکی رها کرده است. در اصل ترانه‌ی این آهنگ را بیسیست گروه، اریک اوری، نوشته است، آن‌ هم درست بعد از آنکه می‌فهمد مردی که فکر می‌کرده پدرش است در اصل پدر بیولوژیکی او نیست.

بلک استون چری Black Stone Cherry

آهنگ چیزهایی که پدرم گفت از بلک استون چری

گروه آمریکایی «بلک استون چری» Black Stone Cherry آهنگی دارد با عنوان «چیزهای که پدرم گفت» Things My Father Said در آلبوم «فرهنگ عامی و خرافات» Folklore and Superstition محصول سال 2008. کریس رابرتسون، در میان نوای پیانو و گیتار، از پدرش می‌گوید و از او بابت تمام چیزهایی که به او آموخته تشکر می‌کند. نکته‌ی غمگین آهنگ در این است که او سالیان سال است پدرش را از دست داده استو. ممکن با شنیدن این آهنگ این فکر غم‌انگیز در شما جان بگیرد که یک حرف‌هایی را باید زد، قبل از آن که فرصت بیان‌شان از ما گرفته شود.

ویلکو Wilco

آهنگ پیوسته و پیوسته از ویلکو

جف توئیدی، خواننده و گیتاریست گروه آمریکایی «ویلکو» Wilco، آهنگ «پیوسته و پیوسته» On and On and On را برای پدرش بعد از فوت مادرش نوشته است. این آهنگ صحبتی از روابط پدر و پسر ندارد و فقط سعی می‌کند با کلامی امیدوارکننده غم پدر را کاهش دهد. او می‌گوید که غم و درد در نهایت التیام می‌یابد و سه نفر آنها، پدر و مادر و پسر، همیشه و همیشه در کنار هم می‌مانند، حتی اگر مرگ بین آنها فاصله بیاندازد. این آهنگ آخرین آهنگ آلبوم «آسمان آبی» Sky Blue Sky محصول سال 2007 است.

الیس این چینز Alice in Chains

آهنگ خروس از الیس این چینز

دومین آلبوم گروه «الیس این چینز» Alice in Chains، به نام «خاک» Dirt محصول 1992 آهنگ ضد جنگی دارد به نام «خروس» Rooster که جری کانترل، گیتاریست گروه، در مورد جنگیدن پدرش در ویتنام نوشته است. صدای هنرمند فقید، لین استیلی، را می‌شنوید که از تجربه‌ی سربازی می‌گوید که در جنگل گیر افتاده و تمام تلاشش را می‌کند تا زنده بماند و بتواند دوباره همسر و فرزندش را ببیند. با وجود عاشقانه بودن مضمون آهنگ، کانترال در این اثر با بی‌رحمی خشونت جنگ را به نقد می‌کشد.

اورکلیر Everclear

آهنگ پدر من از اورکلیر

سومین آلبوم گروه آمریکایی «اورکلیر» Everclear با عنوان » Everclear، با عنوان «زیادی برای پس‌تاب» So Much for the Afterglow محصول 1997 آهنگی دارد به اسم «پدر من» Father of Mine. اصولاً آرت الکساکیس تخصص ویژه‌ای در آهنگ کردن زندگی خود دارد، از دوران کودکی‌اش گرفته تا زندگی زناشویی و البته طلاقش. این آهنگ یکی از خصوصی‌ترین آثار اوست و در آن با پدرش، که در کودکی او را رها کرده، صحبت می‌کند. اگر فریب ظاهر شاد آهنگ را بخورید، خشم نهفته در آن را متوجه نمی‌شوید. اما در عمق آن می‌توانید گوشه و کنایه‌های او را در کنار اعترافاتش بشنوید، برای مثال آنجا که می‌گوید: «پدر برایم اسمی انتخاب کرد، و بعد رهایم کرد و رفت!»

یوتو U2

آهنگ گاهی اوقات به تنهایی از پسش بر نمی‌آیی از یوتو

فوت پدر بونو، رهبر گروه «یوتو» U2 که در سال 2001 بخاطر سرطان بود، تاثیر عمیقی بر ترانه‌های او گذاشت. اما در هیچ آهنگی آن را به اندازه‌ی «گاهی اوقات به تنهایی از پسش بر نمی‌آیی» Sometimes You Can’t Make It on Your Own درک نمی‌کنید. بونو با پدرش حرف می‌زند و به او می‌گوید که لازم نیست همیشه با سرسختی و اصرار ادعا کند که حالش خوب است، وقتی که می‌داند چند روز دیگر بیشتر زنده نیست. لازم نیست که خودش را بخاطر آنها محکم و استوار نشان دهد، در حالیکه می‌دانند در درون خرد شده است. بونو اعتراف می‌کند که چقدر شبیه پدرش شده است، شبیه مردی که هیچوقت او را درست نفهمید. آنجا که می‌گوید: «این تو هستی، وقتی خود را در آینه می‌بینم. و این تو هستی، وقتی جواب تلفن را نمی‌دهم».

فیلتر Filter

آهنگ یک عکس بگیر از فیلتر

ریچارد پاتریک، خواننده و همه کاره‌ی گروه «فیلتر» Filter، بعد از آن که جر و بحث سختی در هواپیما (در حالی که به شدت مست بود) داشت، آهنگی نوشت با عنوان «یک عکس بگیر» Take a Picture که همراه با آلبوم دوم‌شان «عنوان یک آهنگ» Tilte of Record در سال 1999 منتشر شد. پاتریک در مصاحبه‌ای به این نکته اشاره می‌کند که تمام فکرش این بوده که اگر پدرش از ماجرای آن دعوا با خبر شود چه فکری می‌کند. و البته نتیجه‌ی این فکر آهنگی شد که تبدیل شد به یکی از موفق‌ترین آهنگ‌های آنها که پاتریک نزد پدرش از رفتار ناپسندش ابراز شرمندگی می‌کند. نتیجه هم می‌شود اینکه پاتریک برای همیشه الکل را کنار می‌گذارد.

پرل جم Pearl Jam

آهنگ زنده از پرل جم

تقریباً می‌توان گفت که این آهنگ جنجالی از این گروه جنجالی، یکی از پیچیده‌ترین توصیف‌های موسیقی راک از روابط پدر و پسر است. «پرل جم» Pearl Jam در «زنده» Alive از قهرمان داستان می‌گوید که متوجه می‌شود مردی که تا آن روز او را پدر صدا می‌کرده، در حقیقت پدر واقعی‌اش نیست. البته این چندان مساله‌ی عجیب و غریبی به حساب نمی‌آید. عمق قضیه را زمانی درک می‌کنید که متوجه می‌شوید مادر او این مساله را وقتی به او می‌گوید که درگیر کشش جنسی نسبت به پسرش، بخاطر شباهتی که به پدرش دارد، شده است. این آهنگ درباره‌ی خشم و سردرگمی قهرمان داستان است و هزاران سوالی که درباره‌ی هویتش و مرگ پدری که نمی‌شناخته در ذهنش ایجاد شده است. زنده در آلبوم «ده» Ten اولین مجموعه‌ی پرل جم محصول 1991، منتشر شده است.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست‌های مرتبط

Post
بهترین آلبوم‌های موسیقی به انتخاب وبلاگ آلبوم
1391/02/05

هر وبسایت، وبلاگ یا نشریه‌ای که در مورد موسیقی مطلب می‌نویسد برای خودش فهرستی از بهترین‌های تاریخ موسیقی دارد. فهرست زیر 10 آلبوم برتر تمام دوران زندگی من است که با هر کدام و تک تک آهنگ‌هاشان صدها بار زندگی را دوباره تجربه کرده‌ام. این را هم بگویم که هیچ ترتیب و تقدم و تاخری در این فهرست بین آلبوم‌ها وجود ندارد.

Post
ادی ودر و انتشار آلبوم آهنگ‌های یوکللی
1390/02/17

چیزی که ما امروز از آن به عنوان موسیقی گرانج یاد می‌کنیم، زاییده‌ی تفکرات سه گروه ماندگار تاریخ موسیقی راک است، نیروانا، الیس این چینز و پرل جم.

Post
گزارش فستیوال سونیسفر 2010 – روز اول
1389/04/09

25 جون 2010، یعنی 4 تیر 1389، در استادیوم بشیکتاش خبری از مسابقه فوتبال نیست! اینبار قرار است متال‌دوستان دور هم جمع شوند و شاهد یکی از بی‌سابقه‌ترین اجراهای تاریخ موسیقی متال باشند. این را هم بگویم که عکس‌های این پست (به جز عکسی که از بالا گرفته شده!) را خودم گرفته‌ام.

در حال بارگزاری..