1389/05/27

"لنرد اسکینرد و انتشار لایو آلبوم اجرا در فریدام هال"

نویسنده: بردیا برجسته نژاد

ممکن است اسم نام گروه «لنرد اسکینرد» Lynyrd Skynyrd به گوش‌تان نخورده باشد، اما فکر کنم آهنگ «سه‌شنبه از دست رفت» Tuesday’s Gone از این گروه را با اجرای «متالیکا» Metallica در آلبوم «شرکت گاراژ» Garage Inc. شنیده باشید.

لنرد اسکینرد فعالیتش را در سال 1964 با ایده و تفکر پنج نفر به اسامی رانی ون زانت، الن کالینز، گری روزینگتون، لری جانستروم و باب برنز آغاز کرد. این گروه بعنوان یکی از تاثیرگذارترین گروه‌های هارد راک و شاخص‌ترین گروه موسیقی راک جنوبی (ساوترن راک) شناخته می‌شود. راک جنوبی نوعی موسیقی خاص مخصوص جنوب آمریکاست که ترکیبی از موسیقی راک اند رول، کانتری و بلوز را ارائه می‌کند. اواسط دهه 70 لنرد اسکینرد به شهرت جهانی رسیده بود و انتشار آلبوم پنجم آنها به اسم «نجات‌یافتگان خیابان» Street Survivors در سال 1977 موفقیت چشم‌گیری را برای آنها به همراه داشت. اما یک اتفاق باعث شد که طعم شیرین این شهرت و محبوبیت برای تمام طرفداران‌شان به کل نابود شود. در سال 1977 هواپیمای گروه سقوط کرد و سه عضو اصلی لنرد اسکینرد، از جمله مغز متفکر گروه، رانی ون زانت، کشته شدند و گروه به خاطر این مصیبت به فعالیت خودش خاتمه داد.

لنرد اسکینرد Lynyrd Skynyrd

10 سال بعد، در سال 1987، گری روزینگتون، با همکاری برادر رانی یعنی جانی ون زانت دوباره گروه را زنده کرد و فعالیت گروه دوباره شروع شد. لنرد اسکینرد همیشه گروهی شلوغ با چندین عضو و نوازنده بوده است. تا به امروز 25 نفر در این گروه به انضمام هشت نفر اعضای اجرای زنده (یعنی جمعاً 33 نفر) در این گروه حضور داشته‌اند که هفت نفر آنها در حال حاضر در لنرد اسکینرد باقی مانده‌اند. بد نیست که بدانید از این هفت نفر فقط گری روزینگتون از ترکیب قبل از حادثه سقوط هواپیما در گروه حضور دارد و از بین این 33 نفر تا به امروز 9 نفر بنا به دلایل مختلف از دنیا رفته‌اند.

بعد از حادثه سقوط هواپیما، گروه هفت آلبوم دیگر منتشر کرد که هیچ کدام نتوانسند موفقیت پنج آلبوم قبلی را تکرار کنند. بعد از انتشار یازدهمین و آخرین آلبوم  گروه به اسم «خدا و تفنگ‌ها» God & Guns در سال 2009، به تازگی لایو آلبومی با عنوان «اجرای زنده در فریدام هال» Live from Freedom Hall منتشر شده که شامل 15 آهنگ است. آلبوم به یاد تمام مرحومین این گروه مشهور منتشر شده و بطور مشخص یادبودی‌ست برای دو عضو گروه، بیلی پاول و این ایوانس. پاول بر اثر عارضه قلبی و ایوانس بدلیل ابتلا به سرطان در سال 2009 از دنیا رفتند و اجرای فریدام هال جزو آخرین اجراهای آنها پیش از مرگ بود. به احتمال زیاد از شنیدنش لذت خواهید برد، مخصوصاً اینکه آهنگ شماره 10 آخرین اجرای آهنگ سه‌شنبه از دست رفته توسط گروه اصلی آهنگ است.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست‌های مرتبط

Post
آر پی دبلیو ال و انتشار لایو آلبوم یک نمایش فراتر از انسان و زمان
1392/08/19

در سال 1997 چهار موزیسین گرد هم آمدند، حرف اول اسم‌شان را کنار هم گذاشتند و گروهی را پایه‌گذاری کردند که در ابتدا قصدشان کاور کردن آهنگ‌های پینک فلوید بود، اما امروز یکی از بهترین گروه‌های پراگرسیو راک آلمان به حساب می‌آیند.

Post
دوین تاونسند و انتشار لایو آلبوم سیرک شبکیه
1392/08/19

دیوانه‌ای به اسم «دوین تاونسند» Devin Townsend که یک هنرمند صاحب‌نام کانادایی‌ست، تصمیم گرفت در سال 2012 و در شهر لندن، 20 سال فعالیت هنری خود را در قالب یک اجرای یک شبه به روی صحنه ببرد.

Post
فینک و انتشار لایو آلبوم اجرای زنده با ارکستر رویال هلند
1392/08/19

اینطور که بنظر می‌رسد فین گرینال با نام هنری «فینک» Fink یکی از هنرمندان صاحب‌نام انگلیسی‌ست، اما من او را فقط یک سال است آن هم به واسطه‌ی آهنگ پایانی قسمت 13 از فصل سوم سریال محبوبم، «مردگان متحرک» The Walking Dead، می‌شناسم.

Post
گزارش فستیوال گلدفست 2012 – گانز ان رزز
1391/04/28

روز دوم، جمعه، ششم جولای 2012، هوا تاریک شده و جمعیت تمام فضای پارک جنگلی پارکورمان را پر کرده است. امشب قرار است اجرای یکی از بزرگترین گروه‌های تاریخ موسیقی را شاهد باشیم.

Post
گزارش فستیوال گلدفست 2012 – آگلی کید جو
1391/04/25

روز دوم، جمعه، ششم جولای 2012، هوای گرم و شرجی استانبول در این وقت سال باعث می‌شود که کمی برای حضور در اجراهای ظهر تردید داشته باشیم. امروز، به جز اجرای اول، تمامی گروه‌هایی که به روی صحنه می‌روند بین‌المللی و غیر ترک هستند و همین تصمیم‌گیری را سخت می‌کند.

Post
سیگوروس و انتشار کنسرت اینی
1390/08/23

ایسلند نام آشنایی برای علاقه‌مندان به موسیقی‌ست، سرزمینی که موسیقی انگار بخشی از عنصر وجودی مردم آن را تشکیل می‌دهد. کشوری کوچک با جمعیتی 320 هزار نفری که زادگاه تعدادی از استثنائی‌ترین چهره‌های موسیقی حال حاضر دنیاست.

Post
اسلش و انتشار آلبوم اسلش
1389/01/10

حتماً «اسلش» Slash را می‌شناسید. گیتاریست مشهور گروه «گانز ان رزز» Guns N’ Roses، با آن کلاه و موهای فر و استایل خاص و جذابیتی که او را کاردرست‌ترین آدم روی کره‌ی زمین نشان می‌دهد!

در حال بارگزاری..