1389/04/20

"اتیکس راس و انتشار آلبوم موسیقی فیلم کتاب ایلای"

نویسنده: بردیا برجسته نژاد

اوایل دهه 90 بود که نام هنرمند انگلیسی، «اتیکس راس» Atticus Ross، در دنیای موسیقی مطرح شد. در ان زمان او بعنوان برنامه‌ریز دومین آلبوم پروژه‌ی «بامب د بیس» Bomb the Bass، یکی از مشهورترین پروژه‌های تک‎‌نفره‌ی و الکترونیک آن زمان به رهبری تیم سیمنون، کارش را شروع و بعد از آن در چند کار دیگر نیز با سیمنون همکاری کرد.

راس قبل از آنکه گروه خودش با نام «12راندز» 12Rounds را تشکیل بدهد چند کار دیگر به عنوان برنامه‌ریز و تهیه‌کننده انجام داد. 12 راندز دو آلبوم منتشر کرد که دومین آلبوم، محصول 1998، توسط کمپانی ناتینگ ریکوردز منتشر شد. صاحبت کمپانی ناتینگ رکوردز هنرمند مشهور، ترنت رزنور از پروژه‌ی «ناین اینچ نیلز» Nine Inch Nails بود و همین شد شروع آشنایی این دو هنرمند. راس سومین آلبومش را با همکاری رزنور ساخت، اما به دلایلی این آلبوم هیچوقت منتشر نشد. از آن طرف همکاری راس با رزنور در آلبوم‌های ناین اینچ نیلز، «با دندان» With Teeth، «سال صفر» Year Zero، «روح 1-4» Ghost I-IV و «لغزش» The Slip ادامه یافت.

اتیکس راس Atticus Ross

12 راندز یک گروه سه نفره است شامل اتیکس راس، همسرش کلودیا سارنه و برادرش لئو راس. آنها در قالب این گروه همان دو آلبوم (بدون احتساب آلبومی که منتشر نشد) را منتشر کردند و بعد از آن به شکلی وارد سینما شدند. اولین کارشان موسیقی پنج قسمت از سریال Touching Evil در سال 2004 بود. سال 2005 کلودیا بصورت تک نفره موسیقی یک فیلم کوتاه به کارگردانی جین کلارک را ساخت. در سال 2009 موسیقی فیلم زیبای «نیویورک، دوستت دارم» New York, I Love You قسمت الن هیوز را کار کردند و آخرین اثر آنها هم موسیقی فیلم «کتاب ایلای» The Book of Eli است.

کتاب ایلای، به کارگردانی البرت و الن هیوز، و بازی دنزل واشنگتن و گری اولدمن، فیلم خوب و خوش‌ساختی است که قاعدتاً نمی‌تواند جزو بهترین فیلم‍‌های زندگی‌تان باشد. اما چیزی که موقع دیدن فیلم خیلی می‌تواند روی شما اثر داشته باشه، موسیقی بسیار خوش‌ساخت و زیبای آن همراه با تصاویری‌ست که می‌بینیند. اتیکس راس با خلق یک اثر دارک امبینت و اکسپریمنتال به شکل هنرمندانه‌ای اصوات و نت‌ها را به بازی گرفته است. توصیه می‌کنم شنیدن موسیقی این فیلم بدون دیدن خود فیلم را حتماً تجربه کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست‌های مرتبط

Post
سیگوروس و نگاهی به آلبوم سرسی
1394/05/21

برای دوستداران خاص‌پسند موسیقی نیازی به معرفی گروه «سیگوروس» Sigur Ros نیست: شاخص‌ترین گروه موسیقی ایسلند و یکی از مطرح‌ترین‌های دنیای پست راک. موسیقی آنها تلفیق اعجاب‌انگیزی از امبینت و مینیمال است که با فضای موسیقی پست راک و صدای جادویی یونسی برگیسون، از گوش شما نفود و مغزتان را تسخیر می‌کند.

Post
پینک فلوید و نگاهی به آلبوم رودخانه‌ی بی‌پایان‌
1393/08/28

پینک فلوید، پرآوازه‌ترین و یکی از تاثیرگذارترین گروه‌های تاریخ موسیقی راک است. برای همین شاید صحبت از سابقه‌ی آنها، هنرشان و مسیری را که طی کرده‌اند تا به اینجا رسیده‌اند ضرورتی نداشته باشد. شاید بهتر باشد بجای مقدمه چینی‌های معمول قبل از آنکه بخواهیم به انتشار جدیدترین آلبوم گروه انگلیسی پینک فلوید بپردازیم، کمی در مورد تاریخچه‌ی اعضای تشکیل دهنده‌ی آن و روابطشان حرف بزنیم.

Post
آئس دانا و انتشار آلبوم پسایند 2
1392/04/01

در سال 2001 وینس ویلوس از اعضای گروه امبینت ترنس «آسورا» Asura پروژه‌ی مستقلی را پایه‌ریزی کرد که از همان ابتدای کار تبدیل شد به یکی از مطرح‌ترین پروژه‌های موسیقی امبینت.

Post
الوویوم و انتشار آلبوم خاتمه‌ی کابوس
1392/04/01

متئو کوپر با پروژه‌ی «الوویوم» Eluvium نامی شناخته شده در موسیقی امبینت به شمار می‌آید، به شکلی که طنین دل‌انگیز پیانوی او در فضای مینیمال آثارش او را تبدیل به یکی از بهترینهای این ژانر کرده است.

Post
اولاور آرنالدز و انتشار آلبوم فعلاً من زمستانم
1391/12/22

انگار که بخش اعظم تولید ناخالص ملی ایسلند موسیقی باشد، این کشور چهره‌های شاخص بی‌شماری را به جهان موسیقی، مخصوصاً موسیقی امبینت، معرفی کرده است. تردیدی نیست که «بیورک» Bjork و «شوگرکیوبز» Sugarcubes بیشترین سهم را در جهانی شدن موسیقی ایسلند داشته‌ و پس از آنها امثال «امیلیانا تورینی» Emiliana Torrini و «سیگوروس» Sigur Ros باعث هر چه گسترده‌تر شدن آن شده‌اند.

Post
سیبر، کامن، فالتون و معرفی آلبوم بازی برید
1391/11/03

هیچوقت اهل بازی‌های کامپیوتری نبودم. البته دلیلش این نبود که اتم می‌شکافتم یا شاتل هوا می‌کردم! این مساله علت ساده‌ای داشت: هیچکدام از کنسول‌های بازی را نداشتم و همیشه کامپیوترم عقب‌تر از احتیاجات مورد نیاز بازی‌های روز بود! برای همین نه بازی‌ها را دنبال می‌کردم و نه در جریان چند و چون‌شان بودم.

Post
نیک کیو و وارن الیس و انتشار موسیقی فیلم بی‌قانون
1391/06/13

جناب نیک کیو، اسطوره‌ی همه فن حریف موسیقی اکسپریمنتال، به تازگی فیلم جدیدش به روی پرده رفته است. «بی‌قانون» Lawless به کارگردانی جان هیلکوت و بازی شیا لابوف و گری اولدمن،‌ با فیلمنامه‌ای از نیک کیو و بر اساس رمان تاریخی «مرطوبترین استان در تمام دنیا» The Wettest County in the World نوشته‌ی مت باندورانت ساخته شده است.

Post
سیگوروس و نگاهی به آلبوم غلتک
1391/01/27

اینکه «سیگوروس» Sigur Ros ایسلندی مشهورترین گروه امبینت پست راک حال حاضر دنیاست، تردیدی در آن نیست. اما جدا از اینکه موسیقی آنها به شکل منحصر بفردی خاص و حیرت‌انگیز است، اعضای گروه هم به همان اندازه خاص و حیرت‌انگیزند.

Post
موسیقی پست راک و پروژه‌ی دایره
1390/11/09

می‌خواهم یک پروژه‌ی موسیقی بسیار هوشمندانه و جذاب را به شما معرفی کنم. کمپانی موسیقی «اکساید تونز» Oxide Tones که تمام توجه‌ش را صرف موسیقی پست راک و امبینت و شاخه‌های گوناگون آن می‌کند ایده‌ی هیجان‌انگیزی را به نام «پروژه‌ی دایره» The Circle Project را معرفی کرده است.

Post
من ان اوشن و انتشار آلبوم صحنه‌هایی از روزی دیگر
1390/08/27

اینکه داستان از کجا شروع شد چندان مهم نیست! اما داستان از آنجایی جدی شد که هنرمندی جوان به نام دیوید راته، اهل گاسپه یکی از شهرهای کبک کانادا، تصمیم گرفت با هنرش دنیای جدیدی از موسیقی را خلق کند.

Post
سیگوروس و انتشار کنسرت اینی
1390/08/23

ایسلند نام آشنایی برای علاقه‌مندان به موسیقی‌ست، سرزمینی که موسیقی انگار بخشی از عنصر وجودی مردم آن را تشکیل می‌دهد. کشوری کوچک با جمعیتی 320 هزار نفری که زادگاه تعدادی از استثنائی‌ترین چهره‌های موسیقی حال حاضر دنیاست.

Post
اولاور آرنالدز و انتشار آلبوم آهنگ‌های اتاق نشیمن
1390/07/23

قبلاً گفتم، بگذارید دوباره تکرار کنم، که احتمالاً آجری، میله‌ای، گلدانی، روی سر هنرمند ایسلندی «اولاور آرنالدز» Olafur Arnalds افتاده که به ناگهان تصمیم گرفته از پشت درامز موسیقی هوی متال بلند شود و خودش را پشت پیانو و موسیقی امبینت پیدا کند!

Post
انتشار آلبوم مفهوم از هنرمندان موسیقی امبینت
1390/06/04

این خیلی مهم است که شما به چیزی به عنوان معجزه‌ی موسیقی اعتقاد داشته باشید. این که باور کنید صدا و نت و ملودی و ریتم می‌توانند شما را به جایی ببرند که با هیچ چیز دیگر نمی‌توانید تجربه‌اش کنید. می‌خواهم درباره‌ی جادوی موسیقی امبینت با شما صحبت کنم.

Post
کلینت منسل و انتشار موسیقی فیلم قوی سیاه
1389/10/28

اجازه بدهید یک مقدار به گذشته برویم. اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90 یک گروه آلترناتیو راک ناشناس به نام «پاپ ویل ایت ایتسلف» Pop Will Eat Itself در انگلیس برای خودش مشغول بود! آنها بعد از تجربه کردن موسیقی آلترناتیو قدم به دنیای اینداستریال گذاشتند اما هیچوقت نتوانستند شهرتی برای خود دست و پا کنند.

Post
ترنت رزنور، اتیکس راس و انتشار موسیقی فیلم شبکه‌ی اجتماعی
1389/07/01

ترنت رزنور بعد از آنکه اعلام کرد تا اطلاع ثانوی بیخیال پروژه‌ی مشهورش، یعنی «ناین اینچ نیلز» Nine Inch Nailds شده است، به همراه همسرش و هنرمندی به نام اتیکس راس گروهی را تاسیس کرد به اسم «هاو تو دیستروی انجلز» How to Destroy Angels.

Post
هاو تو دیستروی انجلز و انتشار اولین مینی‌آلبوم
1389/03/04

فستیوال راک اند کک در کنار تمام شور و هیجانی که داشت، یک ویژگی خاص داشت که برای ما خیلی مهم بود. ما در یکی از آخرین اجراهای گروه «ناین اینچ نیلز» Nine Inch Nails حضور داشتیم!

در حال بارگزاری..