1390/11/19

"آپولو 440 و معرفی آلبوم آینده چیزی‌ست که قبلاً بوده"

نویسنده: بردیا برجسته نژاد

اوایل دهه 90 برای مایی که تشنه‌ی موسیقی بودیم و تازه دریچه‌های شناخت موسیقی از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای به روی کشورمان باز شده بود دوران طلایی به حساب می‌آمد. اواخر دهه و سال 1999، وقتی برای اولین بار ویدئوی «جنبیدن کافی‌ست» Stop the Rock از گروه انگلیسی «آپولو 440» Apollo 440 را دیدم، کم مانده بود که هیجان بیش از حد، باعث تمام شدنم شود!

موسیقی الکترونیک آپولو 440 به شکل افسارگسیخته‌ای برایم وحشی و هیجان‌انگیز بود، حس و حالی که پیش از آن فقط با «پرادیجی» The Prodigy، آن هم نه به این شکل، تجربه‌اش کرده بودم. همه چیز در آن ویدئو خشمگین بود. از سگی که تمام مدت در حال دویدن بود تا دو نفر درامری که پشت به پشت هم نشسته بودند و بر روی درامز ضربه می‌زدند. و این اولین آشنایی من با آپولو 440 بود. البته ممکن است بعضی از شما موسیقی آنها را در بازی FIFA2000 شنیده باشید.

دو درامر پشت به پشت از گروه آپولو 440 در ویدئوی جنبیدن کافی‌ست

آن سال آپلو 440 سومین آلبومش را منتشر کرده بود. این گروه انگلیسی که فعالیت خود را ابتدای دهه 90 آغاز کرد از بنیان‌گذاران موسیقی «بیگ بیت» Big Beat به شمار می‌آید. بیگ بیت نوع خاصی از موسیقی الکترونیک است که به همراه بیت‌های سریع و بوسیله‌ی لوپ‌های سینتی‌سایزر و ترکیب با موسیقی اسید هاوس و راک هیجانی را به شنونده تزریق می‌کند که شاید نظیرش را با هیچ ژانر دیگری نتوانید تجربه کنید. این ژانر در همان ابتدای دهه 90 توسط گروه‌های شاخصی نظیر «کمیکال برادرز» The Chemical Brothers، «فت بوی اسلیم» Fatboy Slim، پرادیجی و البته همین آپولو 440 در انگستان خلق شد. اولین آلبوم آنها با عنوان «تب ملنیوم» Millennium Fever در سال 1994 ترکاند! این آلبوم هم توانست چارتهای مختلف را فتح کند و هم توانست به واسطه ترکیب بی‌نظیر موسیقی راک و تکنو، استیج‌های رقص را تحت اختیار خود در آورد. اما چیزی که باعث شهرت واقعی آنها شد اجراهای ریمیکس‌شان از آهنگهای مشهور هنرمندان مشهور بود. چیزی که از «یوتو» U2 تا «پاف ددی» Puff Daddy را پوشش می‌داد. چهارمین آلبوم‌شان «شخص نزولی از راه پله» Dude Descending a Staircase در سال 2003 حرکت عظیمی بود. 18 آهنگ در دو سی‌دی به همراه تعداد زیادی نوازنده و در حدود 12 خواننده. و البته این آلبوم آغاز یک خواب طولانی، نه برای گروه، بلکه برای انتشار آلبوم جدید بود.

آپولو 440

حالا بعد از گذشت 9 سال، آپولو 440 دوباره به استودیو برگشته و پنجمین آلبومش به اسم «آینده چیزی‌ست که قبلاً بوده» The Future’s What It Used to Be را منتشر کرده است. همان اولین آهنگ کافی‌ست که بفهمید با چه گروهی طرف هستید! انگار نه انگار که مدت‌هاست آلبوم منتشر نکرده‌اند. اینطور که بنظر می‌رسد موسیقی آنها کمی از جدیت سابق فاصله گرفته و بیشتر وارد فضای همه‌پسند بودن شده است. همان اولین آهنگ را می‌توان آپولو 440 ترین آهنگ آلبوم دانست. چیزی که کمتر در آهنگ‌های دیگر به گوش می‌خورد. اما تمام آهنگ‌ها را بگذارید در دو طرف آهنگ وسط، یعنی «عشق شرور است» Love is Evil که می‌تواند مرکز ثقل آلبوم باشد. اثری راک که به تحرک شما استراحت می‌دهد تا از نیمه اول با انرژی وارد نیمه دوم شوید. این آهنگ با سخنرانی مشهور تئوریسین معروف، اسلاوچ زیزک، تزئین شده. او در این سخنرانی در مورد عشق زمینی صحبت می‌کند که چگونه می‌تواند تعادل و تعامل جهان هستی را بر هم بزند! چیزی مانند این آهنگ را می‌توانید در آهنگ یکی مانده به آخر هم دوباره بشنوید.

شما آنها را در استایلی دارید، در ژانری که تکنولوژی نقش مهمی در بهبود کیفیت آن داشته است. حالا 9 سال گذشته و آهنگ‌های با ابزار و دستگاه‌های جدید تمیزتر از همیشه شما را از جاتان بلند و به حرکت وا می‌دارند.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست‌های مرتبط

Post
الن پارسونز پراجکت و معرفی آلبوم دفاع سیسیلی
1393/01/21

می‌خواهم برای‌تان داستان جالبی از انتشار یک آلبوم را تعریف کنم! گروه «الن پارسونز پراجکت»The Alan Parsons Project یکی از آن پروژه‌های تکرارنشدنی موسیقی در ژانر آرت راک و پراگرسیو است. این گروه با مرکزیت دو اعجوبه به نامهای الن پارسونز و اریک ولفسان فعالیت خود را در سال 1975 آغاز کرد و با کمک و همکاری بیش از 30 هنرمند مطرح آن زمان توانست تبدیل به یکی از موفق‌ترین پروژه‌های دهه هفتاد و هشتاد انگلستان شود.

Post
آیو4 و انتشار آلبوم فرش به عرش می‌رود
1392/04/12

گروه استثنایی «آیو4» Au4 در سال 2004 توسط دو برادر به نامهای بن و ارون در کانادا پایه‌گذاری شد. آنها با استفاده از ژانرهای شوگیز، الکترونیک و تا حدودی پست راک چیزی فرار از موسیقی را به مخاطب عرضه می‌کنند. هنر آنها نه تنها صدا، بلکه همراه با تصویر است.

Post
فولز و انتشار آلبوم آتش مقدس
1391/12/22

پس از چند هفته بالاخره کمی از تب آلبوم «آتش مقدس» Holy Fire میان علاقه‌مندان به موسیقی کاسته شد. از صدر نشینان جداول امسال آلبوم جدید گروه انگلیسی «فولز» Foals است که هم از سوی منتقدین و هم از سوی مخاطبین بسیار مورد استقبال واقع شده است.

Post
نیک کیو اند د بد سیدز و انتشار آلبوم آسمان را کنار بزن
1391/12/19

این استرالیایی تمام‌نشدنی و گروهش پس از سه سال با آلترناتیو راک مخصوص‌شان بازگشتی دوباره به صدر جداول داشته‌اند. اگر چارت عجیب غریب آمریکا را کنار بگذاریم، در بقیه موارد از بریتانیا و آلمان گرفته تا سوییس و اسپانیا، آلبوم‌ «آسمان را کنار بزن» Push the Sky Away یکی از جایگاه‌های اول تا سوم جداول را از آن خود کرده است.

Post
کلاوس شولتز و انتشار آلبوم سرزمین‌های سایه
1391/12/16

«کلاوس شولتز» Klaus Schulze شصت و پنج ساله همچنان در عرصه موسیقی الکترونیک می‌تازد. چهل و یکمین آلبوم استودیویی او، سه سال پس از آخرین اثرش، با عنوان «سرزمین‌های سایه» Shadowlands پروژه‌ای کاملاً شخصی و تک نفره است.

Post
مایک اولدفیلد و انتشار آلبوم ضربات لوله‌ای
1391/12/16

«مایک اولدفیلد» Mike Oldfield که همچنان پس از 40 سال نان «زنگ‌های لوله‌ای» Tubular Bells را می‌خورد، امسال با همکاری «یورک» York، آهنگساز الکترونیک آلمانی، ریمیکسی از کارهای شناخته شده و عمدتاً پر طرفدارش را با عنوان «ضربات لوله‌ای» Tubular Beats روانه بازار موسیقی کرده است.

Post
آرکایو و نگاهی به آلبوم با ما تا وقتیکه بمیری
1391/06/02

بالاخره جدیدترین ساخته‌ی «آرکایو» Archive با عنوان «با ما تا وقتیکه بمیری» With Us Until You’re Dead چند روز زودتر از زمان انتشار رسمی در فضای اینترنت پخش شد. آرکایو را می‌توان یکی از بی‌ثبات‌ترین گروه‌های موسیقی از لحاظ ژانر دانست.

Post
گزارش فستیوال گلدفست 2012 - اوانسنس
1391/04/24

روز اول، چهارشنبه، چهارم جولای 2012، «داریوش شفا» محله‌ی ساکت و آرامی در استانبول است که پارک جنگلی پارکورمان به زیبایی و آرامشش می‌افزاید. اما هر از گاهی اتفاقی هیجان‌انگیز در این پارک باعث می‌شود تا آرامش محله، بیمارستان آکیبادم روبروی پارک و آسایشگاه سالمندان کنارش برای چند ساعتی بهم بریزد.

Post
شیند اوکانر و نگاهی به آلبوم چطور است که من من باشم (و تو تو)؟
1390/12/04

موهایش را از ته کوتاه کرده بود، چیزی که برای زمان خودش ساختار‌شکنی به حساب می‌آمد. با آن چشمان زیبا و پر از اشک، با آن نگاه خیره به دوربین «هیچ چیز با تو قابل قیاس نیست» Nothing Compares 2 U را می‌خواند، و اینگونه شد که توانست چارت‌ها، رادیوها، تلویزیون‌ها، قلب‌ها و دنیا را فتح کند.

Post
اسنو پاترول و انتشار آلبوم ‌امپراطوری‌های سقوط کرده
1390/09/05

گروه اسکاتلندی «اسنو پاترول» Snow Patrol برخلاف دو گروه کلدپلی و کین با انتشار اولین آلبوم خود نه تنها شهرت چندانی کسب نکرد، بلکه حتی دیده هم نشد! برای آنها چهار سالی زمان لازم بود تا با سومین آلبوم استودیویی خود «ضربه‌ی نهایی» Final Straw مورد توجه طرفداران موسیقی ایندی و آلترناتیو قرار گیرند.

Post
کلدپلی و نگاهی به آلبوم مایلو زایلوتو
1390/07/26

«من اعتقادی به این که گروه‌ها بعد از 33 سالگی می‌توانند همچنان به فعالیتشان ادامه دهند ندارم» این جمله‌ی عجیب را کریس مارتین، رهبر گروه انگلیسی «کلدپلی» Coldplay، زمانی می‌گوید که تمامی چهار عضو گروه در حدود 30 سال سن دارند.

Post
سوئیچ فوت و نگاهی به آلبوم برعکس‌ها
1390/07/01

اعضای گروه آمریکایی «سوئیچ فوت» Switchfoot در مدت زمان فعالیت خود آلترناتیو راک را بوسیده‌اند، با هارد راک رقصیده‌اند، با پاپ راک به مهمانی‌ها دعوت شده‌اند، با کریسشن راک دعا خوانده‌اند و با پست گرانج عصبانی شده‌اند.

Post
تری دورز داون و انتشار آلبوم وقت زندگی من
1390/04/23

اولین بار که آهنگ «کریپونایت» Kryptonite را شنیدم اواخر سال 1381 بود. نشسته بودم در استودیو راک‌فیلم، یا بهتر بگویم بخاطر خستگی دراز کشیده بودم کف استودیو.

Post
آنکل و انتشار مینی‌آلبوم فقط تنها
1390/01/18

گروه انگلیسی «آنکل» UNKLE را می‌توان یکی از بنیان‌گذاران موسیقی تریپ هاپ انگلستان و جهان دانست و البته همچنان از آنها به عنوان یکی از قدرتمندترین گروه‌های این ژانر نام برده می‌شود. جیمز لاول، مغز متفکر گروه و یکی از دو بنیانگذار آن، هنر اعجاب‌انگیزی در ترکیب موسیقی تریپ هاپ با دستمایه‌های الکترونیک و به کار گرفتن آواز در آن دارد.

Post
البو و انتشار آلبوم پسرها، یک موشک بسازید!
1389/12/14

«البو» Elbow موسیقی خاصی دارد که شیوه‌ی تازه‌ای از موسیقی آلترناتیو و ایندی را ارائه می‌کند. این یعنی همان موسیقی راک ناب انگلیسی که در کنار صدای گای گاروی لذتش چند برابر می‌شود. اما اگر اینها را برای یک گروه مطرح انگلیسی ساده و پیش پا افتاده می‌دانید، البو می‌ماند و ترانه‌های اعجاب‌انگیز گای گاروی.

Post
آر ای ام و انتشار آلبوم در اکنون متلاشی شو
1389/12/11

«آر ای ام» R.E.M گروه بزرگی است و این مساله تصادفی نیست! سه دلیل عمده وجود دارد که این گروه را متمایز از گروه‌های دیگر می‌کند.

Post
ریدیوهد و نگاهی به آلبوم پادشاه شاخه‌ها
1389/11/30

به گمانم اگر بخواهم «ریدیوهد» Radiohead را به شما معرفی کنم، به شناخت‌تان از موسیقی توهین کرده‌ام! ریدیوهد، نماد موسیقی بریتانیا و مظهر مطلق خلاقیت و نبوغ در ترکیب اصوات و مفاهیم است.

Post
دیوید لینچ و انتشار دو سینگل جدید
1389/11/21

اگر کسی ادعا کند که زیر تریلی رفته است و زنده مانده، شاید بتوانم حرفش را باور کنم! اگر کسی بگوید که یک ماه غذا نخورده و هنوز هم احساس گشنگی نمی‌کند، باز هم ممکن است حرفش را بپذیرم! اما اگر کسی بگوید «دیوید لینچ» David Lynch را فهمیده است، خیر!، این را باور نمی‌کنم!

Post
کیک و انتشار آلبوم اتاق نمایش دلسوزی
1389/10/14

اگر می‌خواهید درون‌تان جشنی بر پا کنید یک چیز را هیچوقت فراموش نکنید! هر جشنی به کیک نیاز دارد! گروه آمریکایی «کیک» Cake از آن گروه‌های ساختارشکن موسیقی است که توانسته به شکل کاملاً ویژه‌ای ترکیبی از موسیقی آلترناتیو و فانک را اجرا کند.

Post
این اکسز و انتشار آلبوم گناه نخستین
1389/09/04

باور اینکه آنها 33 سال پیش فعالیت‌شان را آغاز کرده‌اند کمی سخت است. وقتی می‌بینی که موسیقی آنها با زمان جلو آمده و توانسته پلی بین موسیقی راک و پاپ ایجاد کند، لذت مضاعفی می‌توانی از آثارشان ببری.

Post
رویکساپ و انتشار آلبوم ارشد
1389/05/24

خیلی از ما وقتی اسم گروه نروژی «رویکساپ» Royksopp را می‌شونیم، حرکت معلق در هوای کارین اندرسون، خواننده‌ی گروه «نایف» The Knife در ویدئوی «دیگر چه چیزی آنجاست؟» What Else is There در ذهن‌مان نقش می‌بندد و زیر لب زمزمه می‌کنیم: لعنتی عجب شاهکاری بود!

Post
انجلز اند ایرویوز و انتشار آلبوم عشق
1388/11/29

بگذارید کمی از قبل شروع کنم. احتمالاً گروه «بلینک 182» Blink-182 را می‌شناسید. همان گروه پانک راک پر شر و شور و پر سر و صدا که یا موسیقی‌شان شما را به وجد می‌آورد یا اینکه باعث سر دردتان می‌شود!

در حال بارگزاری..