1391/09/10

"گادسپید یو! بلک امپرور و نگاهی به آلبوم آللویا! خم نشو! اوج بگیر"

نویسنده: حمیدرضا ثانی

چیزهایی در زندگی وجود دارند که مفهوم کلماتی مانند تحسین، زیبایی و فوق‌العادگی را به چالش می‌کشند. زیبایی که در برخورد با آن روح به پرواز در می‌آید، قلب شروع به تپش، چشم شروع به اشک ریختن و صداها شروع به بازی در گوش می‌کنند و تنها چیزی که می‌توان روی آن تمرکز کرد این زیبایی‌ست که هدیه داده شده تا تجربه شود.

همه اینها احساساتی‌ست که با بازگشت «گادسپید یو! بلک امپرور» Godspeed You! Black Emperor بعد از تقریباً یک دهه و انتشار آلبوم «آللویا! خم نشو! اوج بگیر» ‘Allelujah! Don’t Bend! Ascend در شما شعله می‌کشد. یک منبع ثابت از زیبایی. یک فرا آلبوم یا اَبَرآلبوم.

گروه کانادایی گادسپید یو! بلک امپرور (به اختصار GY!BE) که شاید در اولین حضور و نمودش با آلبوم F#A# جایگاه‌ش را در بین بهترین گروه‌های پست راک بیمه کرد، حالا در بازگشتش یکی از کوتاه‌ترین آلبوم‌های خود با 55 دقیقه را به ارمغان آورده است. ما با یک آلبوم مملو از بافتهای پیچیده، محدوده‌ی هیجانی گسترده و چالش‌های فکری فراوان مواجه هستیم. آللویا! خم نشو! اوج بگیر، مثل تار و پودی می‌ماند که با دستهای مایک مویا، افریم منوک و مارو پزنت در بطن یک پرده رنگی از خلاقیت و صدا بافته شده است.GY!BE شاید بیشتر به یک کلکسیون هنری شبیه باشد تا یک گروه موسیقی. این ادعا از آن جهت است که بر خلاف بسیاری از گروه‌ها، حتی در همین سبک، آنها تاکید خاصی روی کاری که انجام می‌دهند ندارند. تمام سازها، تمام نویزها، همه‌ی ریتم‌ها و کلاً همه چیز، به اندازه هم اهمیت دارند و این چیزی‌ست که موسیقی GY!BE را فراتر از تنها جمع کردن این صداها در کنار هم می‌کند.

گادسپید یو! بلک امپرور Godspeed You! Black Emperor

این 10 سالی که از آخرین آلبوم گروه با نام Yanqui U.X.O در سال 2002 می‌گذرد تاثیرات زیادی بر روی کارشان گذاشته است، بطوریکه حالا در آلبوم جدید شاهد کوتاه‌ترین، نویزی‎ترین و پرتکاپوترین اثرشان تا به امروز هستیم. ترک 20 دقیقه‌ای «ملادیچ» Mladic که در اولین برخورد و از روی اسمش آدم را یاد «راتکو ملادیچ»‌ (فرمانده ارتش یوگوسلاوی در جنگ بوسنی‌) می‌اندازد با چیزی شبیه مکالمه دو نفر در رادیو و بعد صدای دلنشین بَگ پایپ اسکاتلندی آغاز می‌شود، شما را وارد یک فضای شوم و ترسناک می‌کند و بعد از آن از سکوت به عنوان بخش اصلی در حرکت دومش استفاده می‌کند. صدای زنگ و تار به گوش می‌رسد ولی همچنان سکوت مرگبار، سنگین‌ترین بخش این قسمت را تشکیل می‌دهد و گروه هنرمندانه حسِ ترس و استرس را در شما بوجود می‌آورد. این یک شاهکار است! اینجا همان جایی‌ست که هنر و نبوغ افریم منوک در پرداخت این نوع از موسیقی بروز می‌کند. از اینجا آهنگ با یک گیتار ناموزون شکل می‌گیرد و گیتار الکتریک و بیس جنگ‌شان را آغاز و تا پایان ترک دنبال می‌کنند. ملادیچ تعداد زیادی از ریف‌های جذاب و استفاده حیرت‌آور از پرکاشن برای ساخت یک موسیقی عجیب و غریب را به نمایش می‌گذارد و این احساسات در طول این 20 دقیقه شما را معتاد خود می‌کند.

«آواز هلیکوپترهاشان» Their Helicopters’ Sing با همان مفهوم تنش و درگیری عاطفی ترک قبل ادامه پیدا می‌کند. دیواری از صدا که از ادامه یک سکوت مطلق شکل می‌گیرد. GY!BE شروع به تزریق صداهای دیگر به این تنش فکری می‌کند تا جایی که مغز دیگر قادر به تمرکز روی یک صدای خاص نیست. صدای سازهای زهی ناشناخته (لااقل برای من!)، صدای بیکِن و چند چیز دیگر با میکسی از سکوت وارد موسیقی این آهنگ می‌شود و یک ترکیب عجیب از صدا را تشکیل می‌دهند، که روح و قلب شما را تسخیر می‌کنند تا حدی که احتمالا در انتها دوباره به اول باز خواهید گشت تا دوباره آن را بشنوید، چون بعد از پایان این هفت دقیقه تازه می‌فهمید که از چه چیزی با سهل‌انگاری گذشته‌اید!

گادسپید یو! بلک امپرور Godspeed You! Black Emperor

«ما مثل آتش نگران حرکت می‌کنیم» We Drift Like Worried Fire  شاید یکی از بهترین آهنگهایی باشد که GY!BE تا به امروز منتشر کرده است، با یک شروع آرام و نرم تا قبل از ورود سازهای دیگر برای اوج گرفتن. هرچه آهنگ سریع و سریعتر جلو می‌رود به اولین قسمت از اتمسفر آهنگ نزدیک می‌شود. هر ساز یک قسمت با ارزش از موسیقی آن را می‌سازد، هر نت از صدا چیز جدیدی را به شنونده معرفی می‌کند. هر چه آهنگ پخته‌تر و شلوغ‌تر می‌شود احساس دل‌نشین بودن و راحتی با آن بیشتر می‌شود. این آهنگها یک سفر کامل در صداست. شما با آن سفر می‌کنید و این چیزی‌ست که GY!BE از شما می‌خواهد تا دنیا را از دریچه‌ای که در مقابل‌تان می‌گذارد ببینید. بعد از این قسمت بخش دوم اتمسفر آهنگ خودش را  رو می‌کند. چه لحظات پر استرس و ترسناکی در این چند دقیقه پایانی قرار گرفته! همه چیزهایی که در اول آهنگ خودنمایی می‌کردند خاموش می‌شوند و شنونده را در تنهایی، در حالی که بیرون از خانه و در یک هوای سنگین، مثل همان تصویری که در کاور آلبوم می‌بینیم، قرار می‌دهد.

«محکم مانند نورهای پرینتمپس اریبل» Strung Like Lights At Thee Printemps Erable (که احتمالاً اشتباه ترجمه‌ش کرده‌ام!) شاید همان سکوت بعد از طوفان باشد. یک فضای تاریک و مرموز از اصوات سیاه که ذهن را در مقابل سایر آهنگهای آلبوم آزاد و رها می‌کند. صداهای استرس‌زا به گوش می‌رسند که در نهایت آرامش روانی را برای شما به ارمغان می‌آورند.

گادسپید یو! بلک امپرور Godspeed You! Black Emperor

در آخر می توان گفت گادسپید یو! بلک امپرور بعد از 10 سال هیچکدام از المانهای خود را گم نکرده است. آنها با این آلبوم از هر چیزی که در روح انسان وجود دارد، اعم از شادی و آشفتگی استفاده کرده‌اند تا همه را به یک نسخه مسحور کننده از صدا ترجمه کنند. این آلبوم به واقع یک پیروزی بزرگ است. هم برای گروه و هم برای این ژانر، چرا که آنها یک نقش فوق‌العاده بزرگ در دمیدن زندگی به این سبک و تغذیه کردنش با خلاقیت، کیفیت و زیبایی را ایفا کرده‌اند.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست‌های مرتبط

Post
سیگوروس و نگاهی به آلبوم سرسی
1394/05/21

برای دوستداران خاص‌پسند موسیقی نیازی به معرفی گروه «سیگوروس» Sigur Ros نیست: شاخص‌ترین گروه موسیقی ایسلند و یکی از مطرح‌ترین‌های دنیای پست راک. موسیقی آنها تلفیق اعجاب‌انگیزی از امبینت و مینیمال است که با فضای موسیقی پست راک و صدای جادویی یونسی برگیسون، از گوش شما نفود و مغزتان را تسخیر می‌کند.

Post
معرفی آلبوم وقتی که خورشید می‌تابد از هنرمندان موسیقی پست راک
1392/12/13

وبسایت «اوکساید تونز» Oxide Tones اولین فروشگاه آنلاین موسیقی پست راک در آلمان است. این وبسایت در نوامبر سال 2004 با رویکرد ارتقا و سهولت دسترسی به موسیقی پست راک در آلمان آغاز به کار کرد.

Post
راشن سیرکلز و انتشار آلبوم یادبود
1392/08/21

شاید لقب هیولا کمی غلوآمیز باشد، اما قطعا می‌توان آنها را یکی غولهای موسیقی پست راک حال حاضر دنیا دانست. گول اسمشان را نخورید! «راشن سیرکلز» Russian Circles یک جادوی آمریکایی‌ست که یک ماه پیش پنجمین آلبومش را با عنوان «یادبود» Memorial منتشر کرد.

Post
مون‌ کیک و انتشار آلبوم زاریس
1392/08/21

گروه روسی «مون کیک» Mooncake جزو گروه‌های شناخته شده و مطرح ژانر پست راک در روسیه و دنیاست. این گروه از سال 2006، یعنی آغاز فعالیتش، تا به امروز اجراهای موفقی را در سرتاسر دنیا به همراه بزرگان این ژانر برگزار کرده‌ است.

Post
اندلس ملنکولی و انتشار آلبوم حسن ختام
1392/04/24

یادم نیست کجا، در کدام وبلاگم بود که چیزی در مورد آلبوم «موسیقی برای صبحهای آرام» نوشته بودم. آلبوم مسحورکننده‌ای از یک هنرمند جوان اوکراینی به اسم اولکسی ساکویچ، با نام هنری «اندلس ملنکولی» Endless Melancholy. آلبوم جدید این هنرمند به تازگی با عنوان «حسن ختام» Epilogue منتشر شده است.

Post
آیو4 و انتشار آلبوم فرش به عرش می‌رود
1392/04/12

گروه استثنایی «آیو4» Au4 در سال 2004 توسط دو برادر به نامهای بن و ارون در کانادا پایه‌گذاری شد. آنها با استفاده از ژانرهای شوگیز، الکترونیک و تا حدودی پست راک چیزی فرار از موسیقی را به مخاطب عرضه می‌کنند. هنر آنها نه تنها صدا، بلکه همراه با تصویر است.

Post
لاست این کیو / زیرو ابسولو و انتشار مینی آلبوم مشترکشان با عنوان شکاف
1392/04/12

از «زیرو ابسولو» Zero Absolu پیش از این نوشته‌ام. پروژه‌ای تک نفره که به زیباترین شکل ممکن موسیقی الکترونیک و پست راک را با یک لوپ به دور سرتان می‌چرخاند. «لاست این کیو» Lost in Kiev هم یک گروه پست راک پنج نفره، با ملودی‌ها و ریتم‌های استثنایی‌ست که فعلا یک آلبوم به نام «جنبش‌ها» Motions را در کارنامه‌ی خود دارد.

Post
کولپس آندر د امپایر و انتشار مینی آلبوم گریه‌ی خاموش
1392/04/01

پیش از این از گروه پست راک آلمانی «کولپس آندر د امپایر» Collapse under the Empire گفته‌ام. یک بار نامش را در فهرست بهترین آلبوم‌های سال 2011، در جایگاه سیزدهم دیده‌اید و یک بار هم در لیست بهترین آلبوم‌های سال 2012، در جایگاه هجدهم.

Post
مونرو ترنسفر / هر نیم ایز کالا و نگاهی به آلبوم یک درون‌بوم
1392/02/18

هر دو انگیسی هستند. هر دو ژانر پست راک را برای تراوش استعدادشان انتخاب کرده‌اند. هر دو نقش عمده و کلیدی را به ویولن، ویولا و ویولنسل داده‌اند. می‌خواهم از دو گروه «هر نیم از کالا» Her Name is Calla و «مونرو ترنسفر»The Monroe Transfer و یکی شدن‌شان در یک مجموعه‌ی مشترک حرف بزنم.

Post
لانگ دیستنس کالینگ و انتشار آلبوم طغیان درون
1391/12/16

در این چند سال پست راک به دلیل برخی ویژگی‌ها به شدت مورد توجه موزیسین‌های جدید قرار گرفته است و به طبع آن از در و دیوار گروه‌های پست راک بر روی زمین پهناور موسیقی می‌ریزند؛ طوری که دیگر نمی‌توان گفت مثل قارچ گروه پست راک می‌روید، بلکه باید گفت قارچ‌ها مانند گروه‌های پست راک سبز می‌شوند!

Post
آور سیزینگ وویس و نگاهی به آلبوم آن روز از نوامبر گذشته
1391/11/18

باز هم قرار است سری بزنیم به موسیقی پست راک. این ژانر عجیب و غریب که انگار هر چه جوان‌تر باشد، اصالت بیشتری دارد. پست راک مملو است از حرفهای نو و ایده‌های بکر، با گروه‌هایی استثنایی که با وجود آنکه فقط چند سال از عمرشان می‌گذرد، با وجود آنکه زبان‌شان تکراری بنظر می‌رسد، اما هر کدام هزاران حرف نگفته و دنیایی از خلاقیت را در پس موسیقی‌شان دارند.

Post
کافابیندونیا و انتشار آلبوم اوبی
1391/08/08

موسیقی پست راک شاید کمی بنظر ساده بیاید. چند ریتم ساده و ملودی تکراری را کنار هم ردیف می‌کنی، چند ثانیه‌ای آهنگ می‌سازی و بعد از دو طرف می‌کشی و یک اینتروی طولانی می‌اندازی اولش و آخرش هم یک آوترو کشدار می‌چسبانی و دردسر ترانه‌سرایی و نوشتن لیریکس را هم که نداری و به سادگی و در عرض چند روز می‌توانی یک آلبوم جدید منتشر کنی!

Post
سیگوروس و نگاهی به آلبوم غلتک
1391/01/27

اینکه «سیگوروس» Sigur Ros ایسلندی مشهورترین گروه امبینت پست راک حال حاضر دنیاست، تردیدی در آن نیست. اما جدا از اینکه موسیقی آنها به شکل منحصر بفردی خاص و حیرت‌انگیز است، اعضای گروه هم به همان اندازه خاص و حیرت‌انگیزند.

Post
موسیقی پست راک و پروژه‌ی دایره
1390/11/09

می‌خواهم یک پروژه‌ی موسیقی بسیار هوشمندانه و جذاب را به شما معرفی کنم. کمپانی موسیقی «اکساید تونز» Oxide Tones که تمام توجه‌ش را صرف موسیقی پست راک و امبینت و شاخه‌های گوناگون آن می‌کند ایده‌ی هیجان‌انگیزی را به نام «پروژه‌ی دایره» The Circle Project را معرفی کرده است.

Post
من ان اوشن و انتشار آلبوم صحنه‌هایی از روزی دیگر
1390/08/27

اینکه داستان از کجا شروع شد چندان مهم نیست! اما داستان از آنجایی جدی شد که هنرمندی جوان به نام دیوید راته، اهل گاسپه یکی از شهرهای کبک کانادا، تصمیم گرفت با هنرش دنیای جدیدی از موسیقی را خلق کند.

Post
سیگوروس و انتشار کنسرت اینی
1390/08/23

ایسلند نام آشنایی برای علاقه‌مندان به موسیقی‌ست، سرزمینی که موسیقی انگار بخشی از عنصر وجودی مردم آن را تشکیل می‌دهد. کشوری کوچک با جمعیتی 320 هزار نفری که زادگاه تعدادی از استثنائی‌ترین چهره‌های موسیقی حال حاضر دنیاست.

Post
یونسی و انتشار آلبوم برو
1389/01/24

مطمئنم که وقتی مخاطب اینجا هستید، با نام «سیگوروس» Sigur Ros، یکی از مشهورترین گروه‌های تاریخ موسیقی پست راک، آشنا هستید. آنها دیوانه‌اند! موسیقی اعجاب‌انگیز و در بعضی مواقع غیر قابل هضم سیگوروس چنان تاثیری را می‌گذارد که تصورش را هم نمی‌کنید!

در حال بارگزاری..