1389/01/24

"یونسی و انتشار آلبوم برو"

نویسنده: بردیا برجسته نژاد

مطمئنم که وقتی مخاطب اینجا هستید، با نام «سیگوروس» Sigur Ros، یکی از مشهورترین گروه‌های تاریخ موسیقی پست راک، آشنا هستید. آنها دیوانه‌اند! موسیقی اعجاب‌انگیز و در بعضی مواقع غیر قابل هضم سیگوروس چنان تاثیری را می‌گذارد که تصورش را هم نمی‌کنید!

اما حالا نمی‌خواهم از این گروه ایسلندی بگویم. بلکه موضوع «یونسی» Jonsi است، خواننده و گیتاریست گروه سیگوروس.

یونسی Jonsi

یونسی یک هنرمند استثانی‌ست. چشم راستش کاملاً کور است، صدایش بی‌مانند و تیز و سوزنی‌ست، عادت دارد که گیتار را با آرشه‌ی ویولن می‌زند، و البته همین چند روز پیش اولین آلبوم انفرادی‌اش به اسم «برو» Go منتشر شده است. این آلبوم همچنان همان سبک پست راک خاص سیگوروس را حفظ کرده، با این تفاوت که به سمت موسیقی ایندی راک متمایل شده است. نظرها در خصوص این آلبوم خیلی مثبت بوده از آن را در حد و اندازه‌ی آثار سیگوروس ستایش کرده‌اند.

اگر با سیگوروس آشنا هستید که باید حتماً این آلبوم را گوش کنید! اگر هم آشنا نیستید، موسیقی یونسی برای گوش‌ کمی سبک‌تر و راحت‌تر است. می‌توانید از همین جا شروع کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست‌های مرتبط

Post
سیگوروس و نگاهی به آلبوم سرسی
1394/05/21

برای دوستداران خاص‌پسند موسیقی نیازی به معرفی گروه «سیگوروس» Sigur Ros نیست: شاخص‌ترین گروه موسیقی ایسلند و یکی از مطرح‌ترین‌های دنیای پست راک. موسیقی آنها تلفیق اعجاب‌انگیزی از امبینت و مینیمال است که با فضای موسیقی پست راک و صدای جادویی یونسی برگیسون، از گوش شما نفود و مغزتان را تسخیر می‌کند.

Post
معرفی آلبوم وقتی که خورشید می‌تابد از هنرمندان موسیقی پست راک
1392/12/13

وبسایت «اوکساید تونز» Oxide Tones اولین فروشگاه آنلاین موسیقی پست راک در آلمان است. این وبسایت در نوامبر سال 2004 با رویکرد ارتقا و سهولت دسترسی به موسیقی پست راک در آلمان آغاز به کار کرد.

Post
راشن سیرکلز و انتشار آلبوم یادبود
1392/08/21

شاید لقب هیولا کمی غلوآمیز باشد، اما قطعا می‌توان آنها را یکی غولهای موسیقی پست راک حال حاضر دنیا دانست. گول اسمشان را نخورید! «راشن سیرکلز» Russian Circles یک جادوی آمریکایی‌ست که یک ماه پیش پنجمین آلبومش را با عنوان «یادبود» Memorial منتشر کرد.

Post
مون‌ کیک و انتشار آلبوم زاریس
1392/08/21

گروه روسی «مون کیک» Mooncake جزو گروه‌های شناخته شده و مطرح ژانر پست راک در روسیه و دنیاست. این گروه از سال 2006، یعنی آغاز فعالیتش، تا به امروز اجراهای موفقی را در سرتاسر دنیا به همراه بزرگان این ژانر برگزار کرده‌ است.

Post
اندلس ملنکولی و انتشار آلبوم حسن ختام
1392/04/24

یادم نیست کجا، در کدام وبلاگم بود که چیزی در مورد آلبوم «موسیقی برای صبحهای آرام» نوشته بودم. آلبوم مسحورکننده‌ای از یک هنرمند جوان اوکراینی به اسم اولکسی ساکویچ، با نام هنری «اندلس ملنکولی» Endless Melancholy. آلبوم جدید این هنرمند به تازگی با عنوان «حسن ختام» Epilogue منتشر شده است.

Post
آیو4 و انتشار آلبوم فرش به عرش می‌رود
1392/04/12

گروه استثنایی «آیو4» Au4 در سال 2004 توسط دو برادر به نامهای بن و ارون در کانادا پایه‌گذاری شد. آنها با استفاده از ژانرهای شوگیز، الکترونیک و تا حدودی پست راک چیزی فرار از موسیقی را به مخاطب عرضه می‌کنند. هنر آنها نه تنها صدا، بلکه همراه با تصویر است.

Post
لاست این کیو / زیرو ابسولو و انتشار مینی آلبوم مشترکشان با عنوان شکاف
1392/04/12

از «زیرو ابسولو» Zero Absolu پیش از این نوشته‌ام. پروژه‌ای تک نفره که به زیباترین شکل ممکن موسیقی الکترونیک و پست راک را با یک لوپ به دور سرتان می‌چرخاند. «لاست این کیو» Lost in Kiev هم یک گروه پست راک پنج نفره، با ملودی‌ها و ریتم‌های استثنایی‌ست که فعلا یک آلبوم به نام «جنبش‌ها» Motions را در کارنامه‌ی خود دارد.

Post
کولپس آندر د امپایر و انتشار مینی آلبوم گریه‌ی خاموش
1392/04/01

پیش از این از گروه پست راک آلمانی «کولپس آندر د امپایر» Collapse under the Empire گفته‌ام. یک بار نامش را در فهرست بهترین آلبوم‌های سال 2011، در جایگاه سیزدهم دیده‌اید و یک بار هم در لیست بهترین آلبوم‌های سال 2012، در جایگاه هجدهم.

Post
مونرو ترنسفر / هر نیم ایز کالا و نگاهی به آلبوم یک درون‌بوم
1392/02/18

هر دو انگیسی هستند. هر دو ژانر پست راک را برای تراوش استعدادشان انتخاب کرده‌اند. هر دو نقش عمده و کلیدی را به ویولن، ویولا و ویولنسل داده‌اند. می‌خواهم از دو گروه «هر نیم از کالا» Her Name is Calla و «مونرو ترنسفر»The Monroe Transfer و یکی شدن‌شان در یک مجموعه‌ی مشترک حرف بزنم.

Post
فولز و انتشار آلبوم آتش مقدس
1391/12/22

پس از چند هفته بالاخره کمی از تب آلبوم «آتش مقدس» Holy Fire میان علاقه‌مندان به موسیقی کاسته شد. از صدر نشینان جداول امسال آلبوم جدید گروه انگلیسی «فولز» Foals است که هم از سوی منتقدین و هم از سوی مخاطبین بسیار مورد استقبال واقع شده است.

Post
لانگ دیستنس کالینگ و انتشار آلبوم طغیان درون
1391/12/16

در این چند سال پست راک به دلیل برخی ویژگی‌ها به شدت مورد توجه موزیسین‌های جدید قرار گرفته است و به طبع آن از در و دیوار گروه‌های پست راک بر روی زمین پهناور موسیقی می‌ریزند؛ طوری که دیگر نمی‌توان گفت مثل قارچ گروه پست راک می‌روید، بلکه باید گفت قارچ‌ها مانند گروه‌های پست راک سبز می‌شوند!

Post
آور سیزینگ وویس و نگاهی به آلبوم آن روز از نوامبر گذشته
1391/11/18

باز هم قرار است سری بزنیم به موسیقی پست راک. این ژانر عجیب و غریب که انگار هر چه جوان‌تر باشد، اصالت بیشتری دارد. پست راک مملو است از حرفهای نو و ایده‌های بکر، با گروه‌هایی استثنایی که با وجود آنکه فقط چند سال از عمرشان می‌گذرد، با وجود آنکه زبان‌شان تکراری بنظر می‌رسد، اما هر کدام هزاران حرف نگفته و دنیایی از خلاقیت را در پس موسیقی‌شان دارند.

Post
گادسپید یو! بلک امپرور و نگاهی به آلبوم آللویا! خم نشو! اوج بگیر
1391/09/10

چیزهایی در زندگی وجود دارند که مفهوم کلماتی مانند تحسین، زیبایی و فوق‌العادگی را به چالش می‌کشند. زیبایی که در برخورد با آن روح به پرواز در می‌آید، قلب شروع به تپش، چشم شروع به اشک ریختن و صداها شروع به بازی در گوش می‌کنند و تنها چیزی که می‌توان روی آن تمرکز کرد این زیبایی‌ست که هدیه داده شده تا تجربه شود.

Post
کافابیندونیا و انتشار آلبوم اوبی
1391/08/08

موسیقی پست راک شاید کمی بنظر ساده بیاید. چند ریتم ساده و ملودی تکراری را کنار هم ردیف می‌کنی، چند ثانیه‌ای آهنگ می‌سازی و بعد از دو طرف می‌کشی و یک اینتروی طولانی می‌اندازی اولش و آخرش هم یک آوترو کشدار می‌چسبانی و دردسر ترانه‌سرایی و نوشتن لیریکس را هم که نداری و به سادگی و در عرض چند روز می‌توانی یک آلبوم جدید منتشر کنی!

Post
سیگوروس و نگاهی به آلبوم غلتک
1391/01/27

اینکه «سیگوروس» Sigur Ros ایسلندی مشهورترین گروه امبینت پست راک حال حاضر دنیاست، تردیدی در آن نیست. اما جدا از اینکه موسیقی آنها به شکل منحصر بفردی خاص و حیرت‌انگیز است، اعضای گروه هم به همان اندازه خاص و حیرت‌انگیزند.

Post
موسیقی پست راک و پروژه‌ی دایره
1390/11/09

می‌خواهم یک پروژه‌ی موسیقی بسیار هوشمندانه و جذاب را به شما معرفی کنم. کمپانی موسیقی «اکساید تونز» Oxide Tones که تمام توجه‌ش را صرف موسیقی پست راک و امبینت و شاخه‌های گوناگون آن می‌کند ایده‌ی هیجان‌انگیزی را به نام «پروژه‌ی دایره» The Circle Project را معرفی کرده است.

Post
اسنو پاترول و انتشار آلبوم ‌امپراطوری‌های سقوط کرده
1390/09/05

گروه اسکاتلندی «اسنو پاترول» Snow Patrol برخلاف دو گروه کلدپلی و کین با انتشار اولین آلبوم خود نه تنها شهرت چندانی کسب نکرد، بلکه حتی دیده هم نشد! برای آنها چهار سالی زمان لازم بود تا با سومین آلبوم استودیویی خود «ضربه‌ی نهایی» Final Straw مورد توجه طرفداران موسیقی ایندی و آلترناتیو قرار گیرند.

Post
من ان اوشن و انتشار آلبوم صحنه‌هایی از روزی دیگر
1390/08/27

اینکه داستان از کجا شروع شد چندان مهم نیست! اما داستان از آنجایی جدی شد که هنرمندی جوان به نام دیوید راته، اهل گاسپه یکی از شهرهای کبک کانادا، تصمیم گرفت با هنرش دنیای جدیدی از موسیقی را خلق کند.

Post
سیگوروس و انتشار کنسرت اینی
1390/08/23

ایسلند نام آشنایی برای علاقه‌مندان به موسیقی‌ست، سرزمینی که موسیقی انگار بخشی از عنصر وجودی مردم آن را تشکیل می‌دهد. کشوری کوچک با جمعیتی 320 هزار نفری که زادگاه تعدادی از استثنائی‌ترین چهره‌های موسیقی حال حاضر دنیاست.

Post
مای مورنینگ جکت و انتشار آلبوم پیرامونی
1390/02/14

«مای مورنینگ جکت» My Morning Jacket یکی از بهترین گروه‌هایی‌ست که می‌توانید بدون هیچ نگرانی خود را به جریان هنرشان بسپارید. بعد از گذشت سه سال از آخرین اثر گروه، مای مورنینگ جکت ششمین آلبوم خود به نام «پیرامونی» Circuital را سه هفته‌ی دیگر در 31 می 2011 منتشر می‌کند.

Post
هد اند د هارت و انتشار آلبوم هد اند د هارت
1390/01/22

«هد اند د هارت» The Head and the Heart یک گروه سیاتلی است! همین مقدمه کافی‌ست که بدانیم با یک گروه خوب موسیقی طرف هستیم که چیزی اگر نداشته باشد، ریشه در جایی دارد که مثل ستاره، نه! مثل جواهر، در دنیای موسیقی می‌درخشد.

Post
البو و انتشار آلبوم پسرها، یک موشک بسازید!
1389/12/14

«البو» Elbow موسیقی خاصی دارد که شیوه‌ی تازه‌ای از موسیقی آلترناتیو و ایندی را ارائه می‌کند. این یعنی همان موسیقی راک ناب انگلیسی که در کنار صدای گای گاروی لذتش چند برابر می‌شود. اما اگر اینها را برای یک گروه مطرح انگلیسی ساده و پیش پا افتاده می‌دانید، البو می‌ماند و ترانه‌های اعجاب‌انگیز گای گاروی.

Post
وایت لایز و انتشار آلبوم تشریفات مذهبی
1389/10/23

وقتی گروه تازه‌کار انگلیسی «وایت لایز» White Lies با اولین آلبومش «زندگی‌ام را از دست می‌دهم» Loose My Life توانست رتبه‌ی نخست چارت انگلستان شود، در حد کفایت توجه مخاطبین را به خود جلب کرد.

Post
دیسمبریستس و انتشار آلبوم پادشاه مرده است
1389/09/27

گروه «دیسمبریستس» The Decemberists را می‌توان یکی از گروه‌های صاحب سبک موسیقی فولک راک و ایندی راک دانست. اعضای گروه از آن همه فن حریف‌هایی هستند که با در اختیار داشتن ابزار موسیقی و سواد آن برای رسیدن به یک موسیقی خوب و مستقل رسیده‌اند.

Post
دنجر ماوس، اسپارکل هورس و انتشار آلبوم شب تاریک روح
1389/05/20

سال 2004 سر و صدای انتشار یک آلبوم عجیب از هنرمندی ناشناخته به نام برایان برتن با اسم هنری «دنجر ماوس» Danger Mouse بلند شد. در این اثر دنجر ماوس به صورت خلاقانه‌ای آهنگ‌های «آلبوم سیاه» The Black Album از «جی زی» Jay-Z را با موسیقی «آلبوم سفید» The White Album گروه «بیتلز» The Beatles ترکیب کرده بود و مجموعه‌ای را ساخته بود به اسم «آلبوم خاکستری» The Grey Album.

Post
آرکید فایر و انتشار آلبوم حومه‌های شهر
1389/05/03

گروه کانادایی «آرکید فایر» Arcade Fire جزو عجایب موسیقی ایندی راک به شمار می‌رود. سبک کاملاً منحصر به فرد آنها و موسیقی عجیب و بعضاً نامتعارفشان باعث شده که از همان ابتدای آغاز فعالیت در سال 2003 به شهرت جهانی دست یابند.

Post
شیرواتر و انتشار آلبوم مجمع‌الجزایر طلایی
1388/12/09

جاناتان میبرگ و ویل شف‌، دو عضو گروه ایندی فولک «اوکرویل ریور» Okkervil River در سال 2001 تصمیم گرفتند که آهنگ‌های آرام‌تر و ملایم‌تر گروه‌شان را در قالب پروژه‌ی جدیدی منتشر کنند. گروهی که خیلی سریع شهرتش از گروه اول آنها بیشتر شد.

در حال بارگزاری..