1390/01/18

"آنکل و انتشار مینی‌آلبوم فقط تنها"

نویسنده: بردیا برجسته نژاد

گروه انگلیسی «آنکل» UNKLE را می‌توان یکی از بنیان‌گذاران موسیقی تریپ هاپ انگلستان و جهان دانست و البته همچنان از آنها به عنوان یکی از قدرتمندترین گروه‌های این ژانر نام برده می‌شود. جیمز لاول، مغز متفکر گروه و یکی از دو بنیانگذار آن، هنر اعجاب‌انگیزی در ترکیب موسیقی تریپ هاپ با دستمایه‌های الکترونیک و به کار گرفتن آواز در آن دارد.

اگر بخواهید آنها را یک جایی در ذهن موسیقیایی خود بگنجانید، اول از همه بروید سراغ قفسه‌ی موسیقی انگلیسی! و بعد برای آنکل مابین مسیو اتک و آرکایو یک جایی باز کنید، و فراموش نکنید، جایی که باز می‌کنید آنقدر بزرگ باشد که آنکل در آن جا شود!

جیمز لاول برای خودش قدرتی در موسیقی به شمار می‌آید. فقط تصور کنید وقتی اولین آلبوم آنکل در سال 1998 با عنوان  «علمی تخیلی» Psyence Fiction منتشر شد (به املای ساینس توجه کنید!)، افرادی نظیر تام یورک (ریدیوهد)، جیسون نیوستد (متالیکا)، ریچارد اشکرافت (د ورو)، مایک دی (بیستی بویز) و دیمون گوگ (بدلی دران بوی) در آن به عنوان مهمان حضور داشتند! جیمز لاول با پروژه‌ی خود و در اولین آلبوم قدمی برداشت و به جایی رسید که صدها هنرمند دیگر بعد از انتشار چندین آلبوم هنوز به آن نرسیده‌اند.

سال گذشته، پنجمین آلبوم آنکل با عنوان «شب کجا افتاد» Where Did the Night Fall منتشر شد. اثری جذاب در ژانر الکترونیک که به وضوح از سابقه‌ی تریپ هاپ گذشته فاصله گرفته بود. آنکل سال گذشته یک مینی‌آلبوم (EP) هم با عنوان «پاسخ» The Answer منتشر کرد که رویکرد جدیدش به سمت موسیقی الکترونیک را تائید می‌کرد. و حالا، بشنوید از جدیدترین اثر آنکل بعد از گذشت کمتر از یک سال، یک مینی‌آلبوم دیگر، با عنوان «فقط تنها» Only the Lonely.

آنکل UNKLE

پس آنکل در سال 2010 یک آلبوم استودیویی بلند منتشر کرد. آلبومی با 14 آهنگ به مدت حدود یک ساعت، که در این دوره و زمانه هم از لحاظ تعداد آهنگ و هم از نظر مدت زمان آلبوم بلندی به حساب می‌آید. در کنار آن یک مینی‌آلبوم بیرون داد که شش آهنگ داشت با مدت زمان 35 دقیقه. نه آلبوم و نه مینی‌آلبوم با اقبال و استقبال قابل ملاحظه‌ای روبرو نشدند و با وجود تمام زیبایی‌های آنها، همچنان آنکل در 2010 زیر سایه‌ی تریپ هاپ سال‌های گذشته پنهان ماند. اولین چیزی که بعد از شنیدن خبر انتشار مینی‌آلبوم جدید آنکل، آن هم با این فاصله‌ی کم، به ذهن می‌رسد این است که قاعدتاً مجموعه‌ی جدید در ادامه‌ی اثر قبلی منتشر می‌شود. مخصوصاً وقتی که یک نگاه به طرح روی جلد مینی‌آلبوم سال 2010 بیاندازید و با کاور مینی‌آلبوم جدید مقایسه کنید این فکر قوت بیشتری می‌گیرد (آنکل به شکل عجیبی از برهنگی بدون صورت برای کاور سه اثر آخرش استفاده کرده است).

اما، می‌توانید به این فکر شک کنید وقتی که می‌بینید اولین آهنگ این مجموعه توسط نیک کیو اجرا شده است! در تمام این مجموعه بزرگترین اسمی که شنیده می‌شود، بزرگتر از تمام مهمان‌ها و حتی خود آنکل، نیک کیو است. این مجموعه با حضور نیک کیو آغاز می‌شود و با حضور دوباره‌ی نیک کیو در آخرین آهنگ به پایان می‌رسد. از مهمانان دیگر این آلبوم می‌توان به لیلا ماس (دوک اسپریریت)، گوین کلارک (کلی هیل) و ریچل فنن (اسلیپی سان) اشاره کرد.

اثر جدید آنکل حرکت هوشمندانه‌ای از طرف جیمز لاول است. این تفکر که «اگر آلبومت با استقبال مواجه نشد خیلی زود به پیشخوان مغازه‌‎ها برگرد» باعث شده که آنکل به فاصله‌ای کوتاه، آن هم با وزنه‌ای بسیار سنگین به نیک کیو، به بازار موسیقی بازگردد.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست‌های مرتبط

Post
الن پارسونز پراجکت و معرفی آلبوم دفاع سیسیلی
1393/01/21

می‌خواهم برای‌تان داستان جالبی از انتشار یک آلبوم را تعریف کنم! گروه «الن پارسونز پراجکت»The Alan Parsons Project یکی از آن پروژه‌های تکرارنشدنی موسیقی در ژانر آرت راک و پراگرسیو است. این گروه با مرکزیت دو اعجوبه به نامهای الن پارسونز و اریک ولفسان فعالیت خود را در سال 1975 آغاز کرد و با کمک و همکاری بیش از 30 هنرمند مطرح آن زمان توانست تبدیل به یکی از موفق‌ترین پروژه‌های دهه هفتاد و هشتاد انگلستان شود.

Post
آیو4 و انتشار آلبوم فرش به عرش می‌رود
1392/04/12

گروه استثنایی «آیو4» Au4 در سال 2004 توسط دو برادر به نامهای بن و ارون در کانادا پایه‌گذاری شد. آنها با استفاده از ژانرهای شوگیز، الکترونیک و تا حدودی پست راک چیزی فرار از موسیقی را به مخاطب عرضه می‌کنند. هنر آنها نه تنها صدا، بلکه همراه با تصویر است.

Post
نیک کیو اند د بد سیدز و انتشار آلبوم آسمان را کنار بزن
1391/12/19

این استرالیایی تمام‌نشدنی و گروهش پس از سه سال با آلترناتیو راک مخصوص‌شان بازگشتی دوباره به صدر جداول داشته‌اند. اگر چارت عجیب غریب آمریکا را کنار بگذاریم، در بقیه موارد از بریتانیا و آلمان گرفته تا سوییس و اسپانیا، آلبوم‌ «آسمان را کنار بزن» Push the Sky Away یکی از جایگاه‌های اول تا سوم جداول را از آن خود کرده است.

Post
کلاوس شولتز و انتشار آلبوم سرزمین‌های سایه
1391/12/16

«کلاوس شولتز» Klaus Schulze شصت و پنج ساله همچنان در عرصه موسیقی الکترونیک می‌تازد. چهل و یکمین آلبوم استودیویی او، سه سال پس از آخرین اثرش، با عنوان «سرزمین‌های سایه» Shadowlands پروژه‌ای کاملاً شخصی و تک نفره است.

Post
مایک اولدفیلد و انتشار آلبوم ضربات لوله‌ای
1391/12/16

«مایک اولدفیلد» Mike Oldfield که همچنان پس از 40 سال نان «زنگ‌های لوله‌ای» Tubular Bells را می‌خورد، امسال با همکاری «یورک» York، آهنگساز الکترونیک آلمانی، ریمیکسی از کارهای شناخته شده و عمدتاً پر طرفدارش را با عنوان «ضربات لوله‌ای» Tubular Beats روانه بازار موسیقی کرده است.

Post
نیک کیو و وارن الیس و انتشار موسیقی فیلم بی‌قانون
1391/06/13

جناب نیک کیو، اسطوره‌ی همه فن حریف موسیقی اکسپریمنتال، به تازگی فیلم جدیدش به روی پرده رفته است. «بی‌قانون» Lawless به کارگردانی جان هیلکوت و بازی شیا لابوف و گری اولدمن،‌ با فیلمنامه‌ای از نیک کیو و بر اساس رمان تاریخی «مرطوبترین استان در تمام دنیا» The Wettest County in the World نوشته‌ی مت باندورانت ساخته شده است.

Post
آرکایو و نگاهی به آلبوم با ما تا وقتیکه بمیری
1391/06/02

بالاخره جدیدترین ساخته‌ی «آرکایو» Archive با عنوان «با ما تا وقتیکه بمیری» With Us Until You’re Dead چند روز زودتر از زمان انتشار رسمی در فضای اینترنت پخش شد. آرکایو را می‌توان یکی از بی‌ثبات‌ترین گروه‌های موسیقی از لحاظ ژانر دانست.

Post
آپولو 440 و معرفی آلبوم آینده چیزی‌ست که قبلاً بوده
1390/11/19

اوایل دهه 90 برای مایی که تشنه‌ی موسیقی بودیم و تازه دریچه‌های شناخت موسیقی از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای به روی کشورمان باز شده بود دوران طلایی به حساب می‌آمد. اواخر دهه و سال 1999، وقتی برای اولین بار ویدئوی «جنبیدن کافی‌ست» Stop the Rock از گروه انگلیسی «آپولو 440» Apollo 440 را دیدم، کم مانده بود که هیجان بیش از حد، باعث تمام شدنم شود!

Post
کلدپلی و نگاهی به آلبوم مایلو زایلوتو
1390/07/26

«من اعتقادی به این که گروه‌ها بعد از 33 سالگی می‌توانند همچنان به فعالیتشان ادامه دهند ندارم» این جمله‌ی عجیب را کریس مارتین، رهبر گروه انگلیسی «کلدپلی» Coldplay، زمانی می‌گوید که تمامی چهار عضو گروه در حدود 30 سال سن دارند.

Post
ریدیوهد و نگاهی به آلبوم پادشاه شاخه‌ها
1389/11/30

به گمانم اگر بخواهم «ریدیوهد» Radiohead را به شما معرفی کنم، به شناخت‌تان از موسیقی توهین کرده‌ام! ریدیوهد، نماد موسیقی بریتانیا و مظهر مطلق خلاقیت و نبوغ در ترکیب اصوات و مفاهیم است.

Post
دیوید لینچ و انتشار دو سینگل جدید
1389/11/21

اگر کسی ادعا کند که زیر تریلی رفته است و زنده مانده، شاید بتوانم حرفش را باور کنم! اگر کسی بگوید که یک ماه غذا نخورده و هنوز هم احساس گشنگی نمی‌کند، باز هم ممکن است حرفش را بپذیرم! اما اگر کسی بگوید «دیوید لینچ» David Lynch را فهمیده است، خیر!، این را باور نمی‌کنم!

Post
این اکسز و انتشار آلبوم گناه نخستین
1389/09/04

باور اینکه آنها 33 سال پیش فعالیت‌شان را آغاز کرده‌اند کمی سخت است. وقتی می‌بینی که موسیقی آنها با زمان جلو آمده و توانسته پلی بین موسیقی راک و پاپ ایجاد کند، لذت مضاعفی می‌توانی از آثارشان ببری.

Post
لینکین پارک و انتشار آلبوم هزار خورشید
1389/06/17

بالاخره چهارمین آلبوم «لینکین پارک» Linkin Park، یعنی یکی از مشهورترین گروه‌ها‌‌ی حال حاضر موسیقی نو متال (Nu Metal)، با عنوان «هزار خورشید» A Thousand Suns به تهیه‌کنندگی ریک رابین و مایک شینودا به بازار آمد.

Post
رویکساپ و انتشار آلبوم ارشد
1389/05/24

خیلی از ما وقتی اسم گروه نروژی «رویکساپ» Royksopp را می‌شونیم، حرکت معلق در هوای کارین اندرسون، خواننده‌ی گروه «نایف» The Knife در ویدئوی «دیگر چه چیزی آنجاست؟» What Else is There در ذهن‌مان نقش می‌بندد و زیر لب زمزمه می‌کنیم: لعنتی عجب شاهکاری بود!

در حال بارگزاری..