1391/01/09

"او اس آی و نگاهی به آلبوم رعد آتش‌افروز"

نویسنده: بردیا برجسته نژاد

گروه آمریکایی «او اس آی» OSI از آن دست گروه‌هایی‌ست که نمی‌توان آن را زیاد جدی گرفت! اعضای گروه هر کدام بیشتر از آن چیزی که برای OSI وقت بگذراند، درگیر پروژه‌های شخصی و فعالیت‌های جنبی خودشان هستند.

جیم متئوس (گیتاریست، بیسیست، نوازنده کیبورد و برنامه‌ریز) عضو اصلی گروه «فیتس وارنینگ» Fates Warning است که بصورت جداگانه با خواننده‌ی سابق این گروه، جان آرش، نیز همکاری می‌کند. کوین مور (خواننده، ترانه‌سرا، نوازنده کیبورد و برنامه‌ریز) بعد از آنکه از «دریم تیتر» Dream Theater جدا شد، تمام وقتش را به پروژه‌ی انفرادی مشهورش «کروما کی» Chroma Key اختصاص داده است. این دو نفر وقتی می‌خواهند در قالب OSI اثر تازه‌ای را منتشر کنند، از فاصله‌ی دور و فقط از طریق ایمیل تبادل اطلاعات می‌کنند، آهنگ‌ها را می‌سازند، نظر یکدیگر را می‌پرسند، بخش مربوط به خودشان را ضبط می‌کنند، تایید یکدیگر را بر سر قطعات ضبط شده می‌گیرند و بعد از میکس آلبوم جدیدشان را به بازار می‌دهند. این در حالی‌ست که در آثار اخیرشان، گوین هریسون (درامر گروه «پورکوپاین تری» Porcupine Tree) هم بخش مخصوص به خودش را جداگانه ضبط می‌کند و برای آنها می‌فرستد. آنها یک گروه تکه و پاره هستند که هر کدامشان هزار مشغله‌ی جدا از OSI دارند.

اما، گروه آمریکایی OSI از آن دست گروه‌هایی‌ست که باید آن را کاملاً جدی گرفت! آثار آنها نشانه‌ی نهایت ذوق و خلاقیت در موسیقی پراگراسیو راک است. هر دو عضو گروه آنقدر در مسئولیتی که بر عهده دارند کارآمد و خبره‌اند که حاصل جمع آنها چیزی معادل چند برابر اکثر گروه‌های این ژانر از آب در آمده است. چیزی که می‌شنوید خارق‌العاده و استثنایی‌ست. شما ترکیبی منحصر بفرد از موسیقی پراگرسیو متال و الکترونیک را می‌شنوید که به اعتقاد کوین مور در اصل دشمن یکدیگرند. پروسه‌ی ساخت آلبوم‌ها همیشه یکسان است: متئوس ریف‌های گیتار را ضبط می‌کند و برای مور می‌فرستد، مور آنها را ویرایش می‌کند، کمی به آن کیبورد اضافه می‌کند و بر می‌گرداند، متئوس دستی به سر و روی آن می‌کشد و در همین بین مور مشغول سرودن ترانه‌ی مناسب می‌شود. متئوس به قطعه‌ی مورد نظر دوباره کیبورد اضافه می‌کند و هر دو نفر با درج نظرات‌شان در مورد درامز، آن را برای درامر (این اواخر یعنی هریسون) می‌فرستند و ماحصل آن به پیش مور بر می‌گردد تا آواز را بخواند و آهنگ را جمع کند. نتیجه، با وجود تمام این فاصله‌ها، چیزی از آب در می‌آید که حیرت‌زده‌تان می‌کند.

او اس آی OSI

دیروز به طور رسمی چهارمین آلبوم این گروه با عنوان «رعد آتش‌افروز» Fire Make Thunder منتشر شد. فرمول همیشگی زمان‌بندی گروه این بار هم رعایت شده و مانند تمام آثار گذشته آلبوم جدید نیز پس از گذشت سه سال از اثر قبلی به بازار آمده است. پروسه آهنگسازی و ضبط آلبوم همان چیزی‌ست که در بالا به آن اشاره کردم، با این تفاوت که در نهایت هر دو نفر به استودیویی در جامائیکا رفتند و آلبوم را آنجا میکس کردند (البته این جامائیکا با آن کشور جامائیکا فرق دارد! این اسم شهری در ایالت آیوا آمریکاست). اینبار هم مانند سه آلبوم قبلی تهیه‌کننده خودشان دو نفر، جیم متئوس و کوین مور، هستند. اما تفاوت در اینجاست که برای اولین بار، پس از انتشار سه آلبوم با کمپانی اینساید آوت، آلبوم جدید تحت پوشش متال بلیدز رکوردز منتشر شده است.

آلبوم با «جنگ سرد» Cold War شروع می‌شود، بهترین چیزی که می‌تواند نفس‌تان را در سینه حبس کند. ماجرای آهنگ به سال‌ها قبل بر می‌گردد. در آن زمان سیستمی در آمریکا وجود داشت با عنوان EBS به معنی سیستم رسانه‌ای اضطراری که مسئولیتش هشدار به سراسر کشور در مواقع حساس بود. 20 فوریه 1971، ساعت 9:33 این سیستم بصورت اشتباهی پیغام حمله‌ی اتمی به آمریکا را پخش کرد و 40 دقیقه زمان صرف شد تا بتوانند این پیغام اشتباه را تصحیح کنند. در این بین تعداد زیادی از ایالت‌های آمریکا پیام را دریافت نکردند، تعدادی هم آن را نادیده گرفتند و بقیه هم هیچ اقدام مشخصی برای مقابله با آن انجام ندادند. این مساله بصورت یک افتضاح در سیستم امنیتی آمریکا تا مدت‌ها مورد انتقاد شدید مردم قرار گرفت. حالا OSI در اولین آهنگ از آلبوم جدیدش این اتفاق را دستمایه قرار داده و با گنجاندن قطعاتی از نوار رادیویی هشدار همان موقع (که کامل آن را می توانید در یوتیوب بشنوید) بهترین شروع را برای آلبوم رقم می‌زند. لازم نیست لیریکس را متوجه شوید تا آن حس را تجربه کنید. خود آهنگ و اجرای کوین مور به اندازه کافی دلهره را در وجودتان ایجاد می‌کنند. جنگ سرد به مدت بیش از هفت دقیقه بلندترین اثر این آلبوم (به جز آخرین آهنگ) است، یعنی شما با یک شروع (و از سمت دیگر با یک پایان) طرف هستید که طولانی‌تر از آهنگ‌های میانی آلبوم است. «نگهبانان» Guards ریتم ملایم‌تر و مهربان‌تری دارد، هرچند همچنان لیریکس ارتباطش را با ماجرای آهنگ اول حفظ کرده است. این ماجرا تا آخر آلبوم تکرار می‌شود و شما از هنرمندی و جسارت ارتباط کلامی آهنگها با یکدیگر لذت خواهید برد.

او اس آی OSI

«نفرین سرخ‌پوستی» Indian Curse، با حداقل حضور درامز، اگر آمادگی‌اش را داشته باشید می‌تواند اشک‌تان را در آورد. چیزی که کمتر در آثار قبلی OSI شاهدش بودیم. چهارمین آهنگ، «دعای دشمن» Enemy Prayer، تنها آهنگ بدون کلام آلبوم و تنها اثری‌ست که گوین هریسون (درامر مهمان) نیز در ساخت آن دخالت داشته است. هرچند اگر این آهنگ با کلام همراه می‌شد، نتیجه می‌توانست اثر بهتری از آب در بیاید، اما همین هم به اندازه کافی جذاب و دوست‌داشتنی است. «باد زوزه نخواهد کشید» Wind Won’t Howl به شکل حیرت‌انگیزی شما را به یاد  «ترمینال» Terminal و «رادیولوژی» Radiologue از آلبوم «خون» Blood می‌اندازد. بنظر می‌رسد این ملودی و ریتم در ذهن این دو نفر چنان ریشه کرده که مدام به اشکال مختلف خودش را به رخ می‌کشد و البته هر بار هم عالی از آب در می‌آید. «رئیس بزرگ 2» Big Chief II از آن آهنگهاست که چندان بود و نبودش در آلبوم حس نمی‌شود، نه بخاطر اینکه کوتاه‌ترین اثر این مجموعه است، بلکه بخاطر اینکه حرف خاصی برای گفتن ندارد و بیشتر بنظر می‌رسد آنجا گذاشته شده تا فاصله‌ای بین آهنگ قبل و بعدش ایجاد کند.

در آخر با شاهکار آلبوم، «مرد نامرئی» Invisible Man، طرف هستید. بلندترین آهنگ آلبوم که چندین بار با عوض کردن فضا، فضای شما را نیز عوض می‌کند. این از آنهاست که هر چیزی که بخواهید در آن پیدا می‌شود: پراگرسیو، الکترونیک، تریپ هاپ، ریفهای سنگین، ملودی آرام، راک، متال، پینک فلوید، پورکوپاین تری، و در نهایت مجموعه‌ای از همه چیز که به زیبایی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. شاید در ابتدا مدت زمان 10 دقیقه آن کمی شما را به شک بیاندازد، اما در نهایت این همان آهنگی‌ست که لازم است بارها آنرا بشنوید.

او اس آی OSI

رعد آتش‌افروز یک اثر خارق‌العاده است، اما کمی هم باید انصاف به خرج داد. این آلبوم چیزی نیست که بتواند کسی را جذب OSI کند. من و شمایی از آن لذت خواهیم برد که این گروه را مدتهاست می‌شناسیم. آهنگها، هر کدامشان، یک چیزی کم دارند و آن قدرت جاذبه‌ای‌ست که هر هنرمندی برای آنکه جذبش شوید به آن نیاز دارد. بگذارید این مثال را بزنم: این آلبوم مانند یک سیگار برگ کوبایی درجه یک است که فقط در صورتیکه سیگاری باشید از کشیدنش لذت می‌برید. در غیر اینصورت چیزی به جز سرفه عایدتان نمی‌شود. باز هم فکر کنم لازم است بیشتر توضیح بدهم! این آلبوم معیارهای جذب طرفدار جدید را ندارد. کسی که OSI را نمی‌شناسد از روی آن به سادگی رد می‌شود و به یک «بدک نیست» اکتفا می‌کند. حرف آخر اینکه: اگر مثل من طرفدار OSI هستید، از شنیدن این آلبوم لذت فراوان خواهید برد. اما اگر آنها را نمی‌شناسید، توصیه می‌کنم اول آلبوم‌های قبلی‌شان را بشنوید و بعد به سراغ آخرین اثرشان بروید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست‌های مرتبط

Post
استیون ویلسون و کنسرت استانبول
1395/02/25

دختر چهره‌ی معصوم و لبخند زیبایی داشت. پوستش تیره بود، موهای فرفری‌ بلندش را می‌کشید تا پشت سرش و با یک کش ساده می‌بست. تمام اینها اما غم و درد او را پنهان نمی‌کرد. مادرش را وقتی فقط 11 سال داشت از دست داده بود. 16 سال داشت که مدرسه را ترک و کار را آغاز کرد. چندین شغل عوض کرد تا اینکه شرایط به شکلی رقم خورد که در 36 سالگی، یعنی سال 2001، پدر و چهار خواهر بزرگترش را ترک کرد و به یکی از انجمن‌های مبارزه با خشونت پناه برد.

Post
استیون ویلسون و بررسی آلبوم چهار و نیم
1394/03/11

تا به امروز و در طی این ده سال آنقدر از «استیون ویلسون» Steven Wilson نوشته‌ام که هم خواندنش در مقدمه‌ی این پست برای شما خسته کننده است و هم نوشتنش برای من تکراری. استیون ویلسون، ستاره‌ی بی‌بدیل آسمان موسیقی پراگرسیو راک حال حاضر دنیا، هنرمند 48 ساله‌ی انگلیسی، مغز متفکر گروه‌ها و پروژه‌های مختلف است.

Post
پینک فلوید و نگاهی به آلبوم رودخانه‌ی بی‌پایان‌
1393/08/28

پینک فلوید، پرآوازه‌ترین و یکی از تاثیرگذارترین گروه‌های تاریخ موسیقی راک است. برای همین شاید صحبت از سابقه‌ی آنها، هنرشان و مسیری را که طی کرده‌اند تا به اینجا رسیده‌اند ضرورتی نداشته باشد. شاید بهتر باشد بجای مقدمه چینی‌های معمول قبل از آنکه بخواهیم به انتشار جدیدترین آلبوم گروه انگلیسی پینک فلوید بپردازیم، کمی در مورد تاریخچه‌ی اعضای تشکیل دهنده‌ی آن و روابطشان حرف بزنیم.

Post
الن پارسونز پراجکت و معرفی آلبوم دفاع سیسیلی
1393/01/21

می‌خواهم برای‌تان داستان جالبی از انتشار یک آلبوم را تعریف کنم! گروه «الن پارسونز پراجکت»The Alan Parsons Project یکی از آن پروژه‌های تکرارنشدنی موسیقی در ژانر آرت راک و پراگرسیو است. این گروه با مرکزیت دو اعجوبه به نامهای الن پارسونز و اریک ولفسان فعالیت خود را در سال 1975 آغاز کرد و با کمک و همکاری بیش از 30 هنرمند مطرح آن زمان توانست تبدیل به یکی از موفق‌ترین پروژه‌های دهه هفتاد و هشتاد انگلستان شود.

Post
آر پی دبلیو ال و انتشار لایو آلبوم یک نمایش فراتر از انسان و زمان
1392/08/19

در سال 1997 چهار موزیسین گرد هم آمدند، حرف اول اسم‌شان را کنار هم گذاشتند و گروهی را پایه‌گذاری کردند که در ابتدا قصدشان کاور کردن آهنگ‌های پینک فلوید بود، اما امروز یکی از بهترین گروه‌های پراگرسیو راک آلمان به حساب می‌آیند.

Post
دوین تاونسند و انتشار لایو آلبوم سیرک شبکیه
1392/08/19

دیوانه‌ای به اسم «دوین تاونسند» Devin Townsend که یک هنرمند صاحب‌نام کانادایی‌ست، تصمیم گرفت در سال 2012 و در شهر لندن، 20 سال فعالیت هنری خود را در قالب یک اجرای یک شبه به روی صحنه ببرد.

Post
لانگ دیستنس کالینگ و انتشار آلبوم طغیان درون
1391/12/16

در این چند سال پست راک به دلیل برخی ویژگی‌ها به شدت مورد توجه موزیسین‌های جدید قرار گرفته است و به طبع آن از در و دیوار گروه‌های پست راک بر روی زمین پهناور موسیقی می‌ریزند؛ طوری که دیگر نمی‌توان گفت مثل قارچ گروه پست راک می‌روید، بلکه باید گفت قارچ‌ها مانند گروه‌های پست راک سبز می‌شوند!

Post
ریورساید و نگاهی به آلبوم زیارتگاه بردگان نسل نو
1391/11/08

یک تیم آشپزی لهستانی را تجسم کنید که تازه‌ترین مواد اولیه‌ی موسیقی پراگرسیو راک را از گروه پورکوپاین تری گرفته، کمی چاشنی خشم گروه اوپت به آن اضافه کرده، آنها را در آشپزخانه‌ی حال و هوای گروه تول، روی اجاق‌گاز سازبندی گروه دریم تیتر طبخ کرده و در نهایت آن را برای‌تان با نوشیدنی قدیمی و اصیل گروه پینک فلوید سرو کرده است.

Post
استیون ویلسون و نگاهی به آلبوم زاغکی که از خواندن سر باز زد
1391/11/03

آنقدر از استیون ویلسون گفته‌ام که هر حرف جدیدی یکی از همان حرفهای قدیمی‌ست. مرد همه فن حریف دنیای موسیقی، در 46 سالگی و در آستانه‌ی 30 ساله شدن دوران فعالیت هنری‌اش، آنقدر تجربه‌های گوناگون در کارنامه‌ موسیقی خود دارد که نه تنها می‌توان از او به عنوان یک جریان‌ساز نام برد، بلکه حالا او خودش تبدیل به یک جریان شده است.

Post
آرکایو و نگاهی به آلبوم با ما تا وقتیکه بمیری
1391/06/02

بالاخره جدیدترین ساخته‌ی «آرکایو» Archive با عنوان «با ما تا وقتیکه بمیری» With Us Until You’re Dead چند روز زودتر از زمان انتشار رسمی در فضای اینترنت پخش شد. آرکایو را می‌توان یکی از بی‌ثبات‌ترین گروه‌های موسیقی از لحاظ ژانر دانست.

Post
راش و نگاهی به آلبوم فرشته‌های کوکی
1391/03/16

اگر بگوییم گروه کانادایی «راش» Rush یکی از هیولاهای تاریخ موسیقی راک و متال است، بیراه نگفته‌ایم. سابقه‌ی 40 ساله‌ی این گروه و برگزاری تورهای عظیم و خلاقانه‌شان باعث شده که هر سه عضو اصلی گروه و ترکیبشان در قالب راش بدل به یکی از تاثیرگذارترین‌های تاریخ موسیقی راک و متال بشوند.

Post
قطارها، دخترکان و قاتلین، نوشته‌ای بر کنسرت استیون ویلسون در بروکسل
1391/02/30

درون مکعب بتنی آکوستیک سالن AB بروکسل و در حضور مردمانی که منتظر آغاز کنسرت در گوشه و کنار آواره‌اند و دستگاه‌های مخوف پخش غول‌آسا و حتی آویزان از سقف، پرده‌ی نمایش بسیار نازکی از سقف آویزان است که بین صحنه و تماشاگران را مرز انداخته، تا بر آن تصویر پخش کنند.

Post
شاعرانه‌ی عقیم گیلاس‌ها، نوشته‌ای بر کنسرت آناتما در بلژیک
1391/02/28

قبل از آنکه کسی به محل برگزاری کنسرت بیاید، من آنجا بودم. روبرویم و در محوطه یک جفت درخت گیلاس تازه گل‌داده‌ای بود که به بهانه‌ی باد، تن تراشیده‌ی خرامیده‌اش را اغواگری می‌کرد. عبای کلمات فارسی به خود پیچیده، درخت را می‌نوشتم. همان درخت که ناگهان دنی کاوانا پیدایش شد و بازیگوشانه سوژه‌ی عکاسی‌اش‌ کرد.

Post
فلایینگ کالرز و انتشار اولین آلبوم‌شان
1391/02/16

مایک پورتنوی یکی از خارق‌العاده‌ترین درامرهای حال حاضر دنیاست. او به مدت 25 سال یکی از اعضای اصلی گروه «دریم تیتر» Dream Theater بود و جدا از درامز، در کنار جان پتروچی شش آلبوم این گروه را تهیه کرد و لیریکس هم برای آنها نوشت.

Post
بهترین آلبوم‌های موسیقی به انتخاب وبلاگ آلبوم
1391/02/05

هر وبسایت، وبلاگ یا نشریه‌ای که در مورد موسیقی مطلب می‌نویسد برای خودش فهرستی از بهترین‌های تاریخ موسیقی دارد. فهرست زیر 10 آلبوم برتر تمام دوران زندگی من است که با هر کدام و تک تک آهنگ‌هاشان صدها بار زندگی را دوباره تجربه کرده‌ام. این را هم بگویم که هیچ ترتیب و تقدم و تاخری در این فهرست بین آلبوم‌ها وجود ندارد.

Post
آناتما و نگاهی به آلبوم سیستم‌های آب و هوایی
1390/12/23

یک ماه زودتر از آن چیزی که انتظار می‌رفت آخرین آلبوم «آناتما» Anathema به دست طرفدارانش رسید. حالا آناتما بعد از یک خواب هفت ساله در سومین سال پیاپی اثر تازه‌ای را منتشر می‌کند: سه مجموعه در سه سال و این اتفاق چیز جدیدی در سابقه‌ی گروه نیست.

Post
استیون ویلسون و نگاهی به آلبوم رحمت برای غرق شدن
1390/07/02

باور کنید که «استیون ویلسون» Steven Wilson یک ومپایر است! مگر می‌شود که چنین مهارت و تجربه‌ای در یک آدم 43 ساله بگنجد؟ و البته این را هم بگویم که اگر جایی شنیدید هر روز زندگی ویلسون 48 ساعت دارد تعجب نکنید! او یک شاهکار در موسیقی پراگرسیو راک دارد به اسم پورکوپاین تری و در کنارش همزمان چهار پروژه‎‌ی دیگر را در کنار فعالیت انفرادی‌اش پیش می‌برد.

Post
اوپت و نگاهی به آلبوم میراث
1390/06/15

احتمالا شما هم با من هم عقیده باشید که «اوپت» Opeth یکی از نوابغ موسیقی پراگرسیو راک حال حاضر دنیاست. این گروه سوئدی که در سال 1990 توسط مایکل اکرفلت تاسیس شد با اولین آلبومش، «ارکید» Orchid در سال 1995 با قدرت و اقتدار تمام وارد دنیای بی‌ربط موسیقی بلک متال و دث متال شد، بطوریکه تحسین منتقدین را به شدت بر انگیخت.

Post
آناتما و انتشار مجموعه‌ی سقوط عمیق‌تر
1390/06/11

فقط یک سال از انتشار آلبوم جنجالی «اینجا هستیم چون اینجا هستیم» We’re Here Because We’re Here گذشته است که «آناتما» Anathema برای بار دیگر طرفداران خود را غافلگیر می‌کند.

Post
لونتیک سول و انتشار آلبوم لونتیک سول 2
1389/08/04

ماریوس دودا، یکه و تنها، بعنوان پرچمدار شاخه‌ای از موسیقی پراگرسیو راک اروپایی شناخته می‌شود و بواسطه نوع ترانه‌ها، ملودی‌ها، استفاده از سازها و نوع و شیوه‌ی خوانندگی، موفق شده شهرت فراوانی در موسیقی راک و متال بدست بیاورد.

در حال بارگزاری..