1389/10/27

"آموس لی و انتشار آلبوم ناقوس ماموریت"

نویسنده: بردیا برجسته نژاد

اولین بار پنج سال پیش، وقتی «آموس لی» Amos Lee اولین آلبومش را منتشر کرد با او و موسیقی‌اش آشنا شدم. جدا از اینکه به شخصه علاقه خاصی به موسیقی فولک جز داشتم، دو نکته‌ی دیگر نیز باعث شد تا آلبوم این هنرمند تازه کار را بشنوم:

کسب رتبه‌ی دوم در چارت هیت‌سیکر آمریکا و نوازندگی پیانو در آلبوم توسط «نورا جونز» Norah Jones. آلبوم کار خوبی بود، اما نه در آن حد که طرفدار آموس لی شوم و در نتیجه دنبالش نکردم و آلبوم‌های دیگرش را گوش نکردم. اما به تازگی آلبوم چهارم این هنرمند منتشر شده که نظرم را کاملاً عوض کرده است و باعث شد تمام آثارش را مرور کنم.

آموس لی، خواننده و آهنگساز و گیتاریست آمریکایی، فعالیتش را در سال 2005 با آلبوم که هم‌نام با خودش بود آغاز کرد. ژانر او ترکیبی از فولک و جز به همراه موسیقی بلوز است که می‌توان بیشترین شباهت را بین او و آثار «ری لامونتان» Ray Lamontagne یافت. دومین آلبومش با نام «عرضه و تقاضا» Supply and Demand در سال 2006 تمایلی به سمت موسیقی راک داشت و در سومین آلبومش با نام «آخرین روزها در کلبه» Last Days at the Lodge سراغ موسیقی سول رفت. آموس لی سابقه برگزاری تور با بزرگان ژانر فولک جز نظیر باب دیلن، الویس کاستلو، نورا جونز و پل سایمون را دارد و می‌توان موسیقی او را تاثیر گرفته از هنرمندانی نظیر استیوی واندر، جان پراین و جیمز تیلور دانست.

آموس لی Amos Lee

چهارمین آلبوم اموس لی با عنوان «ناقوس ماموریت» Misson Bell در تاریخ 25 ژانویه بطور رسمی منتشر می‌شود. ژانر این آلبوم مانند آلبوم سوم بیشتر تحت تاثیر موسیقی سول است و چندان از راک در آهنگ‌ها خبر نیست. مهمان‌های هیجان‌انگیزی در این کار اموس لی را همراهی می‌کنند. افرادی نظیر ساموئل بیم (از پروژه‌ی «آیرن اند واین» Iron & Wine)، پریسیلا آن (هنرمندان جوان و همه کاره موسیقی فولک که جدا از صدا خوب و آهنگهایش، تبحر ویژه‌ای در نواختن گیتار و پیانو دارد)، پیتا براون (هنرمند که کاملاً بی‌ادعا فوق‌العاده است. کسی که سومین آلبومش از نظر مجله وال استریت ژورنال بهتر آلبوم سال 2007 بود)، جیمز گدسون (درامر 70 ساله‌ای که یکی از پرکارترین درامرهای تاریخ موسیقی آر اند بی است)، لوسیندا ویلیامز (یکی از بهترین هنرمندان تاریخ موسیقی فولک راک) و ویلی نلسون (پیر و پیشکسوت موسیقی کانتری). در کنار تمام اینها جوئی برنز از گروه «کلکسیکو» Calexico را هم لحاظ کنید که تهیه‌کننده‌ی آلبوم است.

اگر با هنرمندان نام‌آشنایی مانند پل سایمون، جیمز تیلور، باب دیلن، ری لامونتان میانه‌ب خوبی دارید، این آلبوم را از دست ندهید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست‌های مرتبط

Post
دیمین رایس و نگاهی به آلبوم فانتزی محو شده‌ی مورد علاقه‌ی من
1393/09/07

خیابان شلوغ است و ازدحام مردمی که به سر کار می‌روند جای سوزن انداختن باقی نگذاشته. دختری با موهای کوتاه قرمز رنگ پالتوی آبی کهنه‌ای به تن کرده، کیفی را یک طرفی روی شانه‌اش انداخته و با دامنی کوتاه که پاهای عریانش را بیرون انداخته، بدون آنکه توجه کسی را جلب کند، در میان جمعیت قدم زنان جلو می‌رود.

Post
فینک و انتشار لایو آلبوم اجرای زنده با ارکستر رویال هلند
1392/08/19

اینطور که بنظر می‌رسد فین گرینال با نام هنری «فینک» Fink یکی از هنرمندان صاحب‌نام انگلیسی‌ست، اما من او را فقط یک سال است آن هم به واسطه‌ی آهنگ پایانی قسمت 13 از فصل سوم سریال محبوبم، «مردگان متحرک» The Walking Dead، می‌شناسم.

Post
نیل یانگ اند کریزی هورس و نگاهی به آلبوم آمریکانا
1391/03/22

بیش از پنجاه سال است که از آغاز فعالیت هنری‌اش می‌گذرد، یکی از بزرگترین موسیقیدان‌های فولک و راک چند دهه‌ی اخیر به حساب می‌آید و با وجود آنکه با یک بار ورود به «تالار مشاهیر راک اند رول» عضویت دائمی آن نصیب هرکسی می‌شود، او دو بار وارد آن شده است.

Post
استیون ویلسون و نگاهی به آلبوم رحمت برای غرق شدن
1390/07/02

باور کنید که «استیون ویلسون» Steven Wilson یک ومپایر است! مگر می‌شود که چنین مهارت و تجربه‌ای در یک آدم 43 ساله بگنجد؟ و البته این را هم بگویم که اگر جایی شنیدید هر روز زندگی ویلسون 48 ساعت دارد تعجب نکنید! او یک شاهکار در موسیقی پراگرسیو راک دارد به اسم پورکوپاین تری و در کنارش همزمان چهار پروژه‎‌ی دیگر را در کنار فعالیت انفرادی‌اش پیش می‌برد.

Post
مادلین پیرو و انتشار آلبوم ایستادن روی پشت بام
1390/03/22

دختر بچه‌ای را تصور کنید که در یک خانواده هیپی به دنیا آمده است. پدرش موسیقی جز قدیمی گوش می‌کند و مادرش هم یوکللی می‌نوازد. این دختر بچه که هم موسیقی جز را به خوبی می‌شناسد و هم در حد خودش نوازندگی می‌داند، در 13 سالگی بعد از آنکه پدر و مادرش از هم جدا می‌شوند به دنبال مادر از نیویورک به پاریس می‌رود.

Post
ادی ودر و انتشار آلبوم آهنگ‌های یوکللی
1390/02/17

چیزی که ما امروز از آن به عنوان موسیقی گرانج یاد می‌کنیم، زاییده‌ی تفکرات سه گروه ماندگار تاریخ موسیقی راک است، نیروانا، الیس این چینز و پرل جم.

Post
هیو لاری و انتشار آلبوم بگذار حرف بزنند
1390/02/01

«هیو لاری» Hugh Laurie یک انگلیسی اصل جنس است که با چهره و لهجه و رفتار و حرکات و هنر انگلیسی خود تبدیل به یکی هنرمندان شاخص این کشور در دنیا شده است. تمام کارهای او را بگذارید کنار، هفت سال است که هیو لاری در نقش دکتر هاوس در سریال «هاوس» House می‌درخشد و نامزد می‌شود و جایزه دریافت می‌کند.

Post
آیرن اند واین و انتشار سینگل قدم زدن دور از خانه
1389/09/08

در توصیف آهنگ‌های «آیرن اند واین» Iron & Wine چه می‌توان گفت؟ لطافت؟ آرامش؟ پاکی؟ خلوص؟ موسیقی اعجاب‌انگیز و منحصر به فرد این هنرمند از آن چیزهای تکرارنشدنی در موسیقی فولک بحساب می‌آید. اصلاً چهره این آدم را که ببینی آرامش می‌گیری! چه برسد به اینکه موسیقی‌اش را گوش کنی!

Post
فیل کالینز و انتشار آلبوم برگشتن
1389/06/19

بالاخره «فیل کالینز» Phil Collins بعد از هشت سال آلبوم جدید و انفرادی‌اش را منتشر کرد. کالینز چندان این سال‌ها حضور پر رنگی در دنیای موسیقی نداشت. به جز یکی دو مورد موسیقی فیلم، دو کار مشترک با هنرمندان دیگر و یک تور همراه با گروه «جنسیس» Genesis، ردی از او دیده نشد.

Post
کارل برومل و انتشار آلبوم تمام پرندگان می‌گویند
1389/06/11

بعد از یک ماه انتظار بالاخره دومین آلبوم انفرادی «کارل برومل» Carl Broemel منتشر شد. حدود یک ماه پیش سایت رسمی گروه «مای مورنینگ جکت» My Morning Jacket خبر انتشار آلبوم انفرادی برمل، گیتاریست این گروه، را داد و گفت که این اثر در اواخر آگست منتشر خواهد شد.

Post
ناتالی مرچنت و انتشار آلبوم خوابت را رها کن
1389/01/23

«ناتالی مرچنت» Natalie Merchant برای من یادآور خاطرات نوجوانی است، زمانی که نه او را می‌شناختم و نه سر از کار و هنرش در می‌آوردم و فقط موسیقی گروه «10000 مینیکس» 10000Maniacs را بخاطر سادگی و زیبایی‌اش گوش می‌کردم.

Post
شده و انتشار سرباز عشق
1388/11/22

باورش سخت است! اما بالاخره بعد از گذشت 10 سال «شده» Sade آلبوم جدیدش را منتشر کرد. اثر قبلی او، «صخره‌ی عشاق» Lovers Rock، یکی از بهترین آلبوم‌هایی‌ست که در زندگی‌ام شنیده‌ام! باور کنید، با شنیدن این آلبوم می‌توانید از عمق وجودتون، حتی بدون داشتن معشوق، عاشق شوید!

در حال بارگزاری..