1390/06/11

"آناتما و انتشار مجموعه‌ی سقوط عمیق‌تر"

نویسنده: بردیا برجسته نژاد

فقط یک سال از انتشار آلبوم جنجالی «اینجا هستیم چون اینجا هستیم» We’re Here Because We’re Here گذشته است که «آناتما» Anathema برای بار دیگر طرفداران خود را غافلگیر می‌کند.

این بار آنها بعد از گذشت سه سال از مجموعه‌ی «واپس‌نگری» Hindsight، که اجرای مجدد آهنگ‌های مشهورشان بصورت آکوستیک و با تنظیم جدید بود، دست به اقدام عجیبی زده‌اند: بازنوازی آهنگ‌های شاخص نسل اول آناتما!

حتما می‌دانید که آناتما اولین آلبومش با نام «آهنگ‌های عاشقانه» Serenades در سال 1993 را در حالی منتشر کرد که سبکش چیزی ما بین دووم متال، دث متال و گاهی گوتیک متال بود. همان موسیقی سنگین و خشن و در بعضی مواقع وحشی که مخاطبین خاص خودش را داشت و هر از گاهی اگر خشونتش را کنار می‌گذاشت، همچنان سنگینی‌اش را حفظ می‌کرد. این مسئله در آلبوم بعدی، «معمای خاموش» The Silent Enigma در سال 1995 تکرار و در «ابدیت» Eternity در سال 1996 آخرین اثراتش شنیده شد. قبلاً به طور مفصل در مورد اینکه آناتما چه روندی طی کرد که به این شکل موسیقی‌اش عوض شد را گفته‌ام، فقط اینجا این را یادآوری می‌کنم که وقتی خواننده گروه، دارن وایت، از آناتما جدا شد، برادران کاوانا و در آن زمان دانکن پترسون آناتمای جدید را پایه‌ریزی کردند و با جدایی پترسون هم آناتما شد همینی آناتمایی که امروز، البته تا قبل از آلبوم اینجا هستیم چون اینجا هستیم، می‌شناسیم.

آناتما تقریباً آن دو آلبوم اول را فراموش کرده بود و هیچ اثری از آهنگهاشان در اجراهای زنده شنیده نمی‌شد. تا اینکه به تازگی، با مجموعه‌ای با عنوان «سقوط عمیق‌تر» Falling Deeper که قرار است پنجم سپتامبر منتشر شود، قرار است تنظیم مجددی از آهنگ‌های منتخب آن دو آلبوم و (و دو مینی‌آلبوم که در همان زمان منتشر کرده بودند) بشنوید.

آناتما

دنی کاوانا، مغر متفکر گروه که در این مجموعه نقش تهیه‌کننده را هم ایفا کرده، می‌گوید: «این تائیدی بر گذشته و نگاهی به آینده در یک زمان واحد است، به همراه آوایی که برای فرستادن شما به قلب همین لحظه‌ای که در آن هستیم طراحی شده است». میکس آلبوم را آندره رایت، از میکسرهای مشهور انگلستان که سابقه همکاری با گروه‌های نظیر البو و کلدپلی را دارد بر عهده داشته‌ است و تنظیم ارکسترال آهنگ‌ها را دیو استوارت (که در آلبوم آخر آناتما همکاری ویژه‌ای با آنها داشت) انجام داده است. بیایید نگاهی به 9 آهنگ این مجموعه بیاندازیم:

آهنگ اول، «سرافکنده» Crestfallen، از اولین مینی‌آلبوم گروه با همین نام. نسخه‌ی اصلی آهنگ مدت زمانی بیش از 10 دقیقه دارد، اما شما اینجا با یک اینتروی سه دقیقه‌ای مواجه هستید که با سولوی پیانو شروع می‌شود و هنوز یک دقیقه از آغازش نگذشته، شما را بر سر جایتان میخکوب می‌کند. به عنوان این آهنگ (سرافکنده) توجه نکنید! آناتما با همین سرآغاز نشان می‌دهد که قرار است از این مجموعه سربلند بیرون بیاید!

آهنگ دوم، «در سلامت عقل بخواب» Sleep in Sanity، از اولین آلبوم یعنی آهنگ‌های عاشقانه، آغازی نرم و در عین حال سنگین با کنترباس دارد که به آرامی با ویولن همراه می‌شود و در نهایت یک ارکستر همراهی‌اش می‌کند. دقیقه‌ی 2:00 آهنگ به بعد این توانایی را دارد که اگر آمادگی‌اش را داشته باشید شما را به گریه بیاندازد!

آهنگ سوم، «قلمرو پادشاهی» Kingdom، از دومین مینی‌آلبوم آناتما یعنی «مراسم مذهبی 3» Pentecost III، نسخه‌ی اصلی آهنگی تیره و تاریک و زیباست با مدت زمان بیش از 9 دقیقه که هم دکلمه‌ی مریضی دارد و هم در سه دقیقه آخر کاملاً وارد فضای موسیقی متال می‌شود. اینجا اما با اثری مواجه هستید که نصف مدت زمان نسخه‌ی اصلی را دارد، آن دلهره و خشمی که گیتار فریاد می‌زد با ناله‌ی پیانو جایگزین شده و آن دکلمه‌ی مریض هم به زمزمه‌ای مهربان تغییر یافته است.

آهنگ چهارم، «آنها می‌میرند» They Die، از اولین مینی‌آلبوم یعنی سرافکنده، یک آهنگ هشت دقیقه‌ای که اینجا تبدیل شده به یک اثر اعجاب‌انگیز دو دقیقه‌ای. یک لحظه خودتان را پشت پیانو تصور کنید. احتمالاً چشمان‌تان را بسته‌اید، در میانه‌های آهنگ لبخند زده‌اید و در انتها که چشمان‌تان را باز می‌کنید کمی زیر پلک‌تان نمناک است.

آناتما

آهنگ پنجم، «همیشه بیدار» Everwake، از اولین مینی‌آلبوم، آهنگی که چند ثانیه‌ای هم به نسخه‌ی اصلی که دو و نیم دقیقه‌ است اضافه کرده، آهنگی که بانوی موسیقی پراگرسیو و آلترناتیو راک، آنک ون گیرزبرگن، آن را اجرا کرده است. هر چند این اثر تفاوت خاصی با نسخه‌ی اصلی که روث ویلسون اجرا کرده بود ندارد، اما تنظیم جدید آن بر لذت شنیدنش می‎‌افزاید.

آهنگ ششم، «قول داده‌ام» J’ai Fait Une Promesse، از اولین آلبوم، نسخه‌ی اصلی یک اثر فوق‌العاده و لطیف دو و نیم دقیقه‌ای با اجرای روث ویلسون است. حالا اینجا شما با یک آهنگ چهار و نیم دقیقه‌ای و بدون کلام مواجه هستید که به جای لطافت، غم بسیاری را در خود جا داده است. شاید این تنها آهنگی از این مجموعه باشد که نسخه‌ی اصلی‌اش به اندازه‌ی بی‌نهایتی از بازنوازی‌اش زیباتر است.

آهنگ هفتم، «تنها» Alone، از دومین آلبوم یعنی معمای خاموش، نسخه‌ی اصلی را فراموش کنید که یک آهنگ بلاتکلیف و بی‌سر و ته است. دل‌تان را بسپارید به صدای گیتار آکوستیک و موجی که شما را در این نسخه‌ی جدید با خود می‌برد!

آهنگ هشتم، «ما خدایان» We the Gods، از دومین مینی‌آلبوم، نسخه‌ی اصلی با بیس شروع و با نریشن ناراحتی همراه می‌شود. در طول این آهنگ 10 دقیقه ای شما با فوران خشم همراه هستید که در انتها به جنون ختم می‌شود. اما در نسخه‌ی جدید و سه دقیقه‌ای آهنگ نه خبری از غم است و نه خشم، بلکه با یک موسیقی لطیف پیانو مواجه هستید که تا پیش از این عادت کرده بودید شبیه‌اش را از یکی مثل یان تیرسن بشنوید!

آهنگ نهم، «غروب عمر» Sunset of Age، از دومین آلبوم، آخرین و طولانی‌ترین آهنگ این مجموعه. نسخه‌ی اصلی، یک آهنگ ذاتاً متال است که از دقیقه‌‌ی چهار و نیم به بعد با هارش وکال همراه می‌شود. اما نسخه‌ی جدید یک اختتامیه‌ی ارکسترال برای این مجموعه است. آهنگی عجیب، ویران‌کننده و استثنایی که از هم صدایی لی داگلاس (خواننده‌ی زن گروه) و وینست کاوانا استفاده کرده و شما را دوباره زنده می‌کند. عجیب‌ترین قسمت آهنگ سولوی ویولن است که تا کنون در آثار آناتما نظیرش را نشنیده بودیم.

در آخر اینکه امیدوارم این مجموعه‌ی استثنایی برای شما هم استثنایی باشد. برای من که بود!

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست‌های مرتبط

Post
استیون ویلسون و کنسرت استانبول
1395/02/25

دختر چهره‌ی معصوم و لبخند زیبایی داشت. پوستش تیره بود، موهای فرفری‌ بلندش را می‌کشید تا پشت سرش و با یک کش ساده می‌بست. تمام اینها اما غم و درد او را پنهان نمی‌کرد. مادرش را وقتی فقط 11 سال داشت از دست داده بود. 16 سال داشت که مدرسه را ترک و کار را آغاز کرد. چندین شغل عوض کرد تا اینکه شرایط به شکلی رقم خورد که در 36 سالگی، یعنی سال 2001، پدر و چهار خواهر بزرگترش را ترک کرد و به یکی از انجمن‌های مبارزه با خشونت پناه برد.

Post
استیون ویلسون و بررسی آلبوم چهار و نیم
1394/03/11

تا به امروز و در طی این ده سال آنقدر از «استیون ویلسون» Steven Wilson نوشته‌ام که هم خواندنش در مقدمه‌ی این پست برای شما خسته کننده است و هم نوشتنش برای من تکراری. استیون ویلسون، ستاره‌ی بی‌بدیل آسمان موسیقی پراگرسیو راک حال حاضر دنیا، هنرمند 48 ساله‌ی انگلیسی، مغز متفکر گروه‌ها و پروژه‌های مختلف است.

Post
پینک فلوید و نگاهی به آلبوم رودخانه‌ی بی‌پایان‌
1393/08/28

پینک فلوید، پرآوازه‌ترین و یکی از تاثیرگذارترین گروه‌های تاریخ موسیقی راک است. برای همین شاید صحبت از سابقه‌ی آنها، هنرشان و مسیری را که طی کرده‌اند تا به اینجا رسیده‌اند ضرورتی نداشته باشد. شاید بهتر باشد بجای مقدمه چینی‌های معمول قبل از آنکه بخواهیم به انتشار جدیدترین آلبوم گروه انگلیسی پینک فلوید بپردازیم، کمی در مورد تاریخچه‌ی اعضای تشکیل دهنده‌ی آن و روابطشان حرف بزنیم.

Post
الن پارسونز پراجکت و معرفی آلبوم دفاع سیسیلی
1393/01/21

می‌خواهم برای‌تان داستان جالبی از انتشار یک آلبوم را تعریف کنم! گروه «الن پارسونز پراجکت»The Alan Parsons Project یکی از آن پروژه‌های تکرارنشدنی موسیقی در ژانر آرت راک و پراگرسیو است. این گروه با مرکزیت دو اعجوبه به نامهای الن پارسونز و اریک ولفسان فعالیت خود را در سال 1975 آغاز کرد و با کمک و همکاری بیش از 30 هنرمند مطرح آن زمان توانست تبدیل به یکی از موفق‌ترین پروژه‌های دهه هفتاد و هشتاد انگلستان شود.

Post
آر پی دبلیو ال و انتشار لایو آلبوم یک نمایش فراتر از انسان و زمان
1392/08/19

در سال 1997 چهار موزیسین گرد هم آمدند، حرف اول اسم‌شان را کنار هم گذاشتند و گروهی را پایه‌گذاری کردند که در ابتدا قصدشان کاور کردن آهنگ‌های پینک فلوید بود، اما امروز یکی از بهترین گروه‌های پراگرسیو راک آلمان به حساب می‌آیند.

Post
دوین تاونسند و انتشار لایو آلبوم سیرک شبکیه
1392/08/19

دیوانه‌ای به اسم «دوین تاونسند» Devin Townsend که یک هنرمند صاحب‌نام کانادایی‌ست، تصمیم گرفت در سال 2012 و در شهر لندن، 20 سال فعالیت هنری خود را در قالب یک اجرای یک شبه به روی صحنه ببرد.

Post
لانگ دیستنس کالینگ و انتشار آلبوم طغیان درون
1391/12/16

در این چند سال پست راک به دلیل برخی ویژگی‌ها به شدت مورد توجه موزیسین‌های جدید قرار گرفته است و به طبع آن از در و دیوار گروه‌های پست راک بر روی زمین پهناور موسیقی می‌ریزند؛ طوری که دیگر نمی‌توان گفت مثل قارچ گروه پست راک می‌روید، بلکه باید گفت قارچ‌ها مانند گروه‌های پست راک سبز می‌شوند!

Post
ریورساید و نگاهی به آلبوم زیارتگاه بردگان نسل نو
1391/11/08

یک تیم آشپزی لهستانی را تجسم کنید که تازه‌ترین مواد اولیه‌ی موسیقی پراگرسیو راک را از گروه پورکوپاین تری گرفته، کمی چاشنی خشم گروه اوپت به آن اضافه کرده، آنها را در آشپزخانه‌ی حال و هوای گروه تول، روی اجاق‌گاز سازبندی گروه دریم تیتر طبخ کرده و در نهایت آن را برای‌تان با نوشیدنی قدیمی و اصیل گروه پینک فلوید سرو کرده است.

Post
استیون ویلسون و نگاهی به آلبوم زاغکی که از خواندن سر باز زد
1391/11/03

آنقدر از استیون ویلسون گفته‌ام که هر حرف جدیدی یکی از همان حرفهای قدیمی‌ست. مرد همه فن حریف دنیای موسیقی، در 46 سالگی و در آستانه‌ی 30 ساله شدن دوران فعالیت هنری‌اش، آنقدر تجربه‌های گوناگون در کارنامه‌ موسیقی خود دارد که نه تنها می‌توان از او به عنوان یک جریان‌ساز نام برد، بلکه حالا او خودش تبدیل به یک جریان شده است.

Post
آرکایو و نگاهی به آلبوم با ما تا وقتیکه بمیری
1391/06/02

بالاخره جدیدترین ساخته‌ی «آرکایو» Archive با عنوان «با ما تا وقتیکه بمیری» With Us Until You’re Dead چند روز زودتر از زمان انتشار رسمی در فضای اینترنت پخش شد. آرکایو را می‌توان یکی از بی‌ثبات‌ترین گروه‌های موسیقی از لحاظ ژانر دانست.

Post
راش و نگاهی به آلبوم فرشته‌های کوکی
1391/03/16

اگر بگوییم گروه کانادایی «راش» Rush یکی از هیولاهای تاریخ موسیقی راک و متال است، بیراه نگفته‌ایم. سابقه‌ی 40 ساله‌ی این گروه و برگزاری تورهای عظیم و خلاقانه‌شان باعث شده که هر سه عضو اصلی گروه و ترکیبشان در قالب راش بدل به یکی از تاثیرگذارترین‌های تاریخ موسیقی راک و متال بشوند.

Post
قطارها، دخترکان و قاتلین، نوشته‌ای بر کنسرت استیون ویلسون در بروکسل
1391/02/30

درون مکعب بتنی آکوستیک سالن AB بروکسل و در حضور مردمانی که منتظر آغاز کنسرت در گوشه و کنار آواره‌اند و دستگاه‌های مخوف پخش غول‌آسا و حتی آویزان از سقف، پرده‌ی نمایش بسیار نازکی از سقف آویزان است که بین صحنه و تماشاگران را مرز انداخته، تا بر آن تصویر پخش کنند.

Post
شاعرانه‌ی عقیم گیلاس‌ها، نوشته‌ای بر کنسرت آناتما در بلژیک
1391/02/28

قبل از آنکه کسی به محل برگزاری کنسرت بیاید، من آنجا بودم. روبرویم و در محوطه یک جفت درخت گیلاس تازه گل‌داده‌ای بود که به بهانه‌ی باد، تن تراشیده‌ی خرامیده‌اش را اغواگری می‌کرد. عبای کلمات فارسی به خود پیچیده، درخت را می‌نوشتم. همان درخت که ناگهان دنی کاوانا پیدایش شد و بازیگوشانه سوژه‌ی عکاسی‌اش‌ کرد.

Post
فلایینگ کالرز و انتشار اولین آلبوم‌شان
1391/02/16

مایک پورتنوی یکی از خارق‌العاده‌ترین درامرهای حال حاضر دنیاست. او به مدت 25 سال یکی از اعضای اصلی گروه «دریم تیتر» Dream Theater بود و جدا از درامز، در کنار جان پتروچی شش آلبوم این گروه را تهیه کرد و لیریکس هم برای آنها نوشت.

Post
بهترین آلبوم‌های موسیقی به انتخاب وبلاگ آلبوم
1391/02/05

هر وبسایت، وبلاگ یا نشریه‌ای که در مورد موسیقی مطلب می‌نویسد برای خودش فهرستی از بهترین‌های تاریخ موسیقی دارد. فهرست زیر 10 آلبوم برتر تمام دوران زندگی من است که با هر کدام و تک تک آهنگ‌هاشان صدها بار زندگی را دوباره تجربه کرده‌ام. این را هم بگویم که هیچ ترتیب و تقدم و تاخری در این فهرست بین آلبوم‌ها وجود ندارد.

Post
او اس آی و نگاهی به آلبوم رعد آتش‌افروز
1391/01/09

گروه آمریکایی «او اس آی» OSI از آن دست گروه‌هایی‌ست که نمی‌توان آن را زیاد جدی گرفت! اعضای گروه هر کدام بیشتر از آن چیزی که برای OSI وقت بگذراند، درگیر پروژه‌های شخصی و فعالیت‌های جنبی خودشان هستند.

Post
آناتما و نگاهی به آلبوم سیستم‌های آب و هوایی
1390/12/23

یک ماه زودتر از آن چیزی که انتظار می‌رفت آخرین آلبوم «آناتما» Anathema به دست طرفدارانش رسید. حالا آناتما بعد از یک خواب هفت ساله در سومین سال پیاپی اثر تازه‌ای را منتشر می‌کند: سه مجموعه در سه سال و این اتفاق چیز جدیدی در سابقه‌ی گروه نیست.

Post
استیون ویلسون و نگاهی به آلبوم رحمت برای غرق شدن
1390/07/02

باور کنید که «استیون ویلسون» Steven Wilson یک ومپایر است! مگر می‌شود که چنین مهارت و تجربه‌ای در یک آدم 43 ساله بگنجد؟ و البته این را هم بگویم که اگر جایی شنیدید هر روز زندگی ویلسون 48 ساعت دارد تعجب نکنید! او یک شاهکار در موسیقی پراگرسیو راک دارد به اسم پورکوپاین تری و در کنارش همزمان چهار پروژه‎‌ی دیگر را در کنار فعالیت انفرادی‌اش پیش می‌برد.

Post
اوپت و نگاهی به آلبوم میراث
1390/06/15

احتمالا شما هم با من هم عقیده باشید که «اوپت» Opeth یکی از نوابغ موسیقی پراگرسیو راک حال حاضر دنیاست. این گروه سوئدی که در سال 1990 توسط مایکل اکرفلت تاسیس شد با اولین آلبومش، «ارکید» Orchid در سال 1995 با قدرت و اقتدار تمام وارد دنیای بی‌ربط موسیقی بلک متال و دث متال شد، بطوریکه تحسین منتقدین را به شدت بر انگیخت.

Post
لونتیک سول و انتشار آلبوم لونتیک سول 2
1389/08/04

ماریوس دودا، یکه و تنها، بعنوان پرچمدار شاخه‌ای از موسیقی پراگرسیو راک اروپایی شناخته می‌شود و بواسطه نوع ترانه‌ها، ملودی‌ها، استفاده از سازها و نوع و شیوه‌ی خوانندگی، موفق شده شهرت فراوانی در موسیقی راک و متال بدست بیاورد.

در حال بارگزاری..