1390/03/05

"آمورفیس و انتشار آلبوم آغاز دوران"

نویسنده: بردیا برجسته نژاد

کشورهای اسکاندیناوی مهد موسیقی متال هستند و این سرزمین سردسیر توانسته با موسیقی پر از هیجان و وحشی خود گرمای خاصی را به دنیا ببخشد. فنلاند هم یکی از همین کشورهاست.

گروه‌های فنلاندی شاخصی نظیر آپوکالیپتیکا، چیلدرن آو بادم، بتلمور، نایتویش و صد البته «آمورفیس» Amorphis آنقدر در شاخه‌های موسیقی متال، دث متال و گوتیک متال، مشهور و شناخته شده هستند که نمی‌توان این ژانر را بدون آنها تصور کرد.

نهمین آلبوم آمورفیس با عنوان آنها با عنوان «جاعل آسمان» Skyforger در سال 2009 اثر عجیب و غریبی بود، همراه با ترانه‌های هدفمند و دنباله‌دار فنلاندی از یکی از مشهورترین کتاب‌های شعر این کشور با عنوان کالوالا، که به انگلیسی ترجمه شده بود. این آلبوم توانست در چارت فنلاند رتبه‌ی اول را تصاحب کند. در سال 2010 مجموعه‌ای با عنوان «جادو و جرح» Magic & Mayhem همراه با بازنوازی تازه‌ای از آثار دوران ابتدایی فعالیت آنها منتشر شد. ترکیبی از بهترین آهنگ‌های سه آلبوم اول که با تنظیم و ضبط مجدد بصورت یک مجموعه جدید به بازار آمد و البته اجرای ویژه‌ای از آهنگ مشهور «آتشم را روشن کن» Light My Fire گروه دورز را در خود داشت. حالا آمورفیس هفته‌ی آینده دهمین آلبومش با عنوان «آغاز دوران» The Beginning of Times را منتشر می‌کند.

آمورفیس Amorphis

آلبوم جدید نیز مانند مجموعه‌ی قبلی یک کانسپت آلبوم است. کاراکتر اصلی ترانه‌ها فردی‌ست به نام «ویناموئینن» Väinämöinen  که آمورفیس او را نماد قهرمانی اساطیر فنلاند معرفی می‌کند. اولین سینگل این آلبوم با نام «تویی که احتیاج دارم» You I Need یازدهم اپریل از طریق فیسبوک و هفته‌ی بعدش کل آلبوم بصورت دیجیتالی در فنلاند منتشر شد. قرار است نسخه‌ی فیزیکی آلبوم اول ژوئن در فنلاند به بازار بیاید. طراحی روی جلد را تراویس اسمیت، مشهورترین طراح هوی متال، بر عهده داشته است. اسمیت که آلترناتیو پرس لقب «شهیر محترم» را به او داده، بخاطر طراحی‌های ویژه خود برای جلد آلبوم‌های متال، نظیر آثار آناتما، دث، کاتاتونیا، نوومبر، اوپت و نورمور مشهور است. این بار اسمیت با یک طراحی هوشمندانه تولدی اساطیری را به نمایش می‌گذارد، یعنی همان چیزی که ترانه‌های آلبوم به شما می‌گویند.

آمورفیس این آلبوم را چالشی‌ترین اثر چند سال اخیر خود از لحاظ موسیقی و لیریکس می‌داند. معلوم نیست که در این سالها چه اتفاقی برای آمورفیس افتاده که آن موسیقی سنگین دث متال را کنار گذاشته و به همچین ترکیب زیبایی از پاور متال و پراگرسیو روی آورده است. آهنگ‌ها، با ملودی‌های خاص و زیبای‌شان، با آن صدای مقتدرانه‌ی تامی جوتسون، با آن ترکیب‌های ویژه‌ی کیبورد و فلوت موسیقی اسکاندیناوی، شما را با خودشان همراه می‌کنند. تویی که احتیاج دارم، که به عنوان اولین سینگل انتخاب شده تقریباً بهترین آهنگ آلبوم است. آلبوم برخلاف اکثر آثار آمورفیس به هیچ وجه فضای تیره‌ای ندارد. از موسیقی سنگین دث متال خبری نیست. چیزی که می‌شنوید یک موسیقی متال سبک و راحت است که هر کسی را راضی نگه می‌دارد. آغاز دوران بر خلاف نظر آمورفیس، از نگاه من بهترین آلبوم‌شان نیست. اما قطعا ارزش شنیدن و لذت بردن را دارد.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
در حال بارگزاری..