1391/08/08

"کافابیندونیا و انتشار آلبوم اوبی"

نویسنده: بردیا برجسته نژاد

موسیقی پست راک شاید کمی بنظر ساده بیاید. چند ریتم ساده و ملودی تکراری را کنار هم ردیف می‌کنی، چند ثانیه‌ای آهنگ می‌سازی و بعد از دو طرف می‌کشی و یک اینتروی طولانی می‌اندازی اولش و آخرش هم یک آوترو کشدار می‌چسبانی و دردسر ترانه‌سرایی و نوشتن لیریکس را هم که نداری و به سادگی و در عرض چند روز می‌توانی یک آلبوم جدید منتشر کنی!

شاید با همین تفکر باشد که در یک پلک زدن ده‌ها گروه پست راک جدید را می‌بینی که مثل قارچ از همه جای دنیا سبز شده‌اند که نهایت خلاقیت‌شان انتخاب اسمهای عجیب و غریب برای گروهشان است و نه آثارشان فرقی با یکدیگر دارند و نه نگاهشان به آن چیزی که خلق می‌کنند با هم متفاوت است. اما در همین عالم شلوغ و پر تردد موسیقی پست راک، گاهی با گروهی مواجه می‌شوی که همان چیزی‌ست که باید باشد و نگاهش همان است که انتظارش را داری.

کافابیندونیا kafabindünya

«کافابیندونیا» kafabindünya یک گروه پست راک و اکسپریمنتال اهل استانبول ترکیه است. آنها به تازگی و بعد از گذشت شش سال از انتشار دموی خود، اولین آلبوم بلند استودیویی‌شان را با عنوان «اوبی» Obi منتشر کرده‌اند. پیدایش گروه به اوایل دهه 2000 باز می‌گردد که بورچ، رهبر گروه، در فستیوالی اجرای گروه ژاپنی «مون» Mono را دید و به شدت تحت تاثیر موسیقی آنها قرار گرفت. گروهی که او پایه‌گذاری کرد بعد از انتشار دموی خود در سال 2006،  در فستیوال فونم بای میلر بعنوان اوپنینگ گروه «موگوای» Mogwai نواخت که توانست با نگاه خاص خود به موسیقی پست راک توجه طرفداران این ژانر را جلب کند. اصل ماجرا را بورچ اینگونه شرح می‌دهد: «آهنگهای معمولی با ترانه‌هایشان تصویرسازی ذهنی و داستان‌سازی شنونده را محدود می‌کنند. ما آهنگها را به گونه‌ای بدون ترانه می‌سازیم که می‌خواهیم شنونده داستان را خودش تعریف کند و از آهنگ بعنوان موسیقی متن قصه‌ی خودش استفاده کند. ما فقط ذهن مخاطب و خلاقیت ذهنی‌اش را با عنوان آهنگ محدود می‌کنیم و باقی ماجرا در اختیار خود شنونده است» این را زمانی درک می‌کنید که آلبوم بی‌نظیرشان را بشنوید و زمانی به یقین می‌رسید که بدانید کافابیندونیا فقط یک پروژه‌ی موسیقی پست راک نیست، بلکه می‌تواند یک پروژه‌ی چند بعدی هنری نیز باشد. آنها در کنار موسیقی، با خلق ویژوال آرت، ذهن مخاطب را در چنان مسیری قرار می‌دهند که بتواند ناخواسته از خود خلاقیت تراوش کند و به همین دلیل است که اجراهای زنده‌ی آنها را «مسحورکننده» لقب می‌دهند.

کافابیندونیا kafabindünya

آلبوم اوبی شامل 11 آهنگ منتشر شده است. آلبومی که ذهن و روح‌تان را آنقدر قلقلک می‌دهد تا برای هر تک آهنگ داستانی را در ذهنتان خلق کنید. شما می‌توانید فیلمنامه را بنویسید، بازیگران را انتخاب کنید، فیلمبرداری و نورپردازی را خودتان عهده‌دار شوید و تمام مجموعه را کارگردانی کنید. فقط کافی‌ست موسیقی متن را به کافابیندونیا واگذار کنید و خیال‌تان راحت باشد که نتیجه می‌تواند چیز فوق‌العاده ای از آب در بیاید.

پ.ن: همان اول که خواستم این گروه را معرفی کنم، می‌خواستم برای نمونه چند داستانی که برای چند آهنگ این آلبوم در ذهنم ساخته شده است را برای‌تان تعریف کنم، همان چیزی که در اکثر پستها به آن اشاره می‌کنم. اما حالا پشیمان شده‌ام. وقتی خود گروه که صاحب اصلی آهنگهاست نمی‌خواهد ذهن شنونده را با کلام محدود کند و این را نیز به صراحت تاکید می‌کند، من چرا باید با تعریف کردن داستانم این محدودیت را در ذهن شما ایجاد کنم. پس بدون هیچ توضیحی آلبوم را بشنوید و لذتش را ببرید. توصیه می‌کنم شما هم مثل من اگر ترکی بلد نیستید، اسم آهنگها را در گوگل ترنسلیت ترجمه و سپس داستانتان را خلق کنید. درضمن، دنبال دموی سال 2006 هم نگردید که چهار آهنگی که دارد همگی در همین آلبوم تکرار شده‌اند.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست‌های مرتبط

Post
سیگوروس و نگاهی به آلبوم سرسی
1394/05/21

برای دوستداران خاص‌پسند موسیقی نیازی به معرفی گروه «سیگوروس» Sigur Ros نیست: شاخص‌ترین گروه موسیقی ایسلند و یکی از مطرح‌ترین‌های دنیای پست راک. موسیقی آنها تلفیق اعجاب‌انگیزی از امبینت و مینیمال است که با فضای موسیقی پست راک و صدای جادویی یونسی برگیسون، از گوش شما نفود و مغزتان را تسخیر می‌کند.

Post
معرفی آلبوم وقتی که خورشید می‌تابد از هنرمندان موسیقی پست راک
1392/12/13

وبسایت «اوکساید تونز» Oxide Tones اولین فروشگاه آنلاین موسیقی پست راک در آلمان است. این وبسایت در نوامبر سال 2004 با رویکرد ارتقا و سهولت دسترسی به موسیقی پست راک در آلمان آغاز به کار کرد.

Post
راشن سیرکلز و انتشار آلبوم یادبود
1392/08/21

شاید لقب هیولا کمی غلوآمیز باشد، اما قطعا می‌توان آنها را یکی غولهای موسیقی پست راک حال حاضر دنیا دانست. گول اسمشان را نخورید! «راشن سیرکلز» Russian Circles یک جادوی آمریکایی‌ست که یک ماه پیش پنجمین آلبومش را با عنوان «یادبود» Memorial منتشر کرد.

Post
مون‌ کیک و انتشار آلبوم زاریس
1392/08/21

گروه روسی «مون کیک» Mooncake جزو گروه‌های شناخته شده و مطرح ژانر پست راک در روسیه و دنیاست. این گروه از سال 2006، یعنی آغاز فعالیتش، تا به امروز اجراهای موفقی را در سرتاسر دنیا به همراه بزرگان این ژانر برگزار کرده‌ است.

Post
اندلس ملنکولی و انتشار آلبوم حسن ختام
1392/04/24

یادم نیست کجا، در کدام وبلاگم بود که چیزی در مورد آلبوم «موسیقی برای صبحهای آرام» نوشته بودم. آلبوم مسحورکننده‌ای از یک هنرمند جوان اوکراینی به اسم اولکسی ساکویچ، با نام هنری «اندلس ملنکولی» Endless Melancholy. آلبوم جدید این هنرمند به تازگی با عنوان «حسن ختام» Epilogue منتشر شده است.

Post
آیو4 و انتشار آلبوم فرش به عرش می‌رود
1392/04/12

گروه استثنایی «آیو4» Au4 در سال 2004 توسط دو برادر به نامهای بن و ارون در کانادا پایه‌گذاری شد. آنها با استفاده از ژانرهای شوگیز، الکترونیک و تا حدودی پست راک چیزی فرار از موسیقی را به مخاطب عرضه می‌کنند. هنر آنها نه تنها صدا، بلکه همراه با تصویر است.

Post
لاست این کیو / زیرو ابسولو و انتشار مینی آلبوم مشترکشان با عنوان شکاف
1392/04/12

از «زیرو ابسولو» Zero Absolu پیش از این نوشته‌ام. پروژه‌ای تک نفره که به زیباترین شکل ممکن موسیقی الکترونیک و پست راک را با یک لوپ به دور سرتان می‌چرخاند. «لاست این کیو» Lost in Kiev هم یک گروه پست راک پنج نفره، با ملودی‌ها و ریتم‌های استثنایی‌ست که فعلا یک آلبوم به نام «جنبش‌ها» Motions را در کارنامه‌ی خود دارد.

Post
کولپس آندر د امپایر و انتشار مینی آلبوم گریه‌ی خاموش
1392/04/01

پیش از این از گروه پست راک آلمانی «کولپس آندر د امپایر» Collapse under the Empire گفته‌ام. یک بار نامش را در فهرست بهترین آلبوم‌های سال 2011، در جایگاه سیزدهم دیده‌اید و یک بار هم در لیست بهترین آلبوم‌های سال 2012، در جایگاه هجدهم.

Post
مونرو ترنسفر / هر نیم ایز کالا و نگاهی به آلبوم یک درون‌بوم
1392/02/18

هر دو انگیسی هستند. هر دو ژانر پست راک را برای تراوش استعدادشان انتخاب کرده‌اند. هر دو نقش عمده و کلیدی را به ویولن، ویولا و ویولنسل داده‌اند. می‌خواهم از دو گروه «هر نیم از کالا» Her Name is Calla و «مونرو ترنسفر»The Monroe Transfer و یکی شدن‌شان در یک مجموعه‌ی مشترک حرف بزنم.

Post
لانگ دیستنس کالینگ و انتشار آلبوم طغیان درون
1391/12/16

در این چند سال پست راک به دلیل برخی ویژگی‌ها به شدت مورد توجه موزیسین‌های جدید قرار گرفته است و به طبع آن از در و دیوار گروه‌های پست راک بر روی زمین پهناور موسیقی می‌ریزند؛ طوری که دیگر نمی‌توان گفت مثل قارچ گروه پست راک می‌روید، بلکه باید گفت قارچ‌ها مانند گروه‌های پست راک سبز می‌شوند!

Post
آور سیزینگ وویس و نگاهی به آلبوم آن روز از نوامبر گذشته
1391/11/18

باز هم قرار است سری بزنیم به موسیقی پست راک. این ژانر عجیب و غریب که انگار هر چه جوان‌تر باشد، اصالت بیشتری دارد. پست راک مملو است از حرفهای نو و ایده‌های بکر، با گروه‌هایی استثنایی که با وجود آنکه فقط چند سال از عمرشان می‌گذرد، با وجود آنکه زبان‌شان تکراری بنظر می‌رسد، اما هر کدام هزاران حرف نگفته و دنیایی از خلاقیت را در پس موسیقی‌شان دارند.

Post
گادسپید یو! بلک امپرور و نگاهی به آلبوم آللویا! خم نشو! اوج بگیر
1391/09/10

چیزهایی در زندگی وجود دارند که مفهوم کلماتی مانند تحسین، زیبایی و فوق‌العادگی را به چالش می‌کشند. زیبایی که در برخورد با آن روح به پرواز در می‌آید، قلب شروع به تپش، چشم شروع به اشک ریختن و صداها شروع به بازی در گوش می‌کنند و تنها چیزی که می‌توان روی آن تمرکز کرد این زیبایی‌ست که هدیه داده شده تا تجربه شود.

Post
سیگوروس و نگاهی به آلبوم غلتک
1391/01/27

اینکه «سیگوروس» Sigur Ros ایسلندی مشهورترین گروه امبینت پست راک حال حاضر دنیاست، تردیدی در آن نیست. اما جدا از اینکه موسیقی آنها به شکل منحصر بفردی خاص و حیرت‌انگیز است، اعضای گروه هم به همان اندازه خاص و حیرت‌انگیزند.

Post
موسیقی پست راک و پروژه‌ی دایره
1390/11/09

می‌خواهم یک پروژه‌ی موسیقی بسیار هوشمندانه و جذاب را به شما معرفی کنم. کمپانی موسیقی «اکساید تونز» Oxide Tones که تمام توجه‌ش را صرف موسیقی پست راک و امبینت و شاخه‌های گوناگون آن می‌کند ایده‌ی هیجان‌انگیزی را به نام «پروژه‌ی دایره» The Circle Project را معرفی کرده است.

Post
من ان اوشن و انتشار آلبوم صحنه‌هایی از روزی دیگر
1390/08/27

اینکه داستان از کجا شروع شد چندان مهم نیست! اما داستان از آنجایی جدی شد که هنرمندی جوان به نام دیوید راته، اهل گاسپه یکی از شهرهای کبک کانادا، تصمیم گرفت با هنرش دنیای جدیدی از موسیقی را خلق کند.

Post
سیگوروس و انتشار کنسرت اینی
1390/08/23

ایسلند نام آشنایی برای علاقه‌مندان به موسیقی‌ست، سرزمینی که موسیقی انگار بخشی از عنصر وجودی مردم آن را تشکیل می‌دهد. کشوری کوچک با جمعیتی 320 هزار نفری که زادگاه تعدادی از استثنائی‌ترین چهره‌های موسیقی حال حاضر دنیاست.

Post
یونسی و انتشار آلبوم برو
1389/01/24

مطمئنم که وقتی مخاطب اینجا هستید، با نام «سیگوروس» Sigur Ros، یکی از مشهورترین گروه‌های تاریخ موسیقی پست راک، آشنا هستید. آنها دیوانه‌اند! موسیقی اعجاب‌انگیز و در بعضی مواقع غیر قابل هضم سیگوروس چنان تاثیری را می‌گذارد که تصورش را هم نمی‌کنید!

در حال بارگزاری..